Наблюдаваме сериозен ръст на местните данъци през последните 10 години. Това е становището на анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Изследването на ИПИ обхваща четири основни данъка - върху недвижимите имоти, придобиването на имущество, превозните средства и патентния данък за търговците на дребно.
Използвана е скала от 0 до 100, като 0 отговаря на най-ниската допустима ставка по закон, а 100 – на най-високата.
Данните от анализа показва, че данъците са най-високи в общини по Южното Черноморие, както и в областните центрове. С най-висок индекс на местната данъчна тежест са Созопол, Приморско, Средец, Поморие и Варна.
Тези с най-нисък ръст са общините Калояново, Медковец и Мирково.
Интересното още е, че средно за страната индексът на местната данъчна тежест е равен на 53, като в 45 общини стойността му е по-висока.
Видео: NOVA
Предлагат с до 80% по-високи данъци за старите коли у нас
Изводът от анализа на ИПИ е, че местните данъци, особено за бизнеса през последните 10 години, нарастват доста чувствително.
Заплатите обаче нямат не претърпяват също много чувствителен ръст през последните 10 години. Затова обръщаме внимание на господата народни предствители, които да отговорят на въпроса: "Как се очаква българинът да живее нормално, като всичко се вдига, само заплатат му - не?". За един приятел питаме.
Наблюдаваме сериозен ръст на местните данъци през последните 10 години