Пациент осъди НЗОК, след като Касата с лека ръка отказва финансиране на животоспасяващата операция в чужбина. Отказаното финансиране е в размер на 60 000 евро, предава "СЕГА".
НЗОК трябва отново да се произнесе по преписката, като се съобрази с доводите на съда.
Междувременно парите са събрани с дарения. Мъжът е опериран, като донор е баща му, и към днешна дата е добре, разказва адвокат Мария Шаркова, която води делото. От електронното деловодство на съда се вижда, че решението на съдия Зорница Дойчинова от Административния съд в София е обжалвано от НЗОК.
В жалбата на пациента се разказва как от края на 2023 г. е диагностициран с тежко чернодробно заболяване. Състоянието му постепенно се влошава, като през януари 2024 г. за пореден път той лежи във ВМА. В издадената епикриза от 25 януари 2024 г. е посочено, че пациентът е подходящ за включване в програмата за чернодробна трансплантация.
Диджей Айвън, страдащ от рак на гърдата, спечели дело за дискриминация срещу НЗОК
Никъде в страната не се извършва трансплантация от жив донор, затова човекът търси и намира къде в чужбина може да се оперира.
Накрая подава заявление до касата да му бъде платено лечението в Истанбул - 60 000 евро. Касата обаче прекратява производството по произнасяне по заявлението, пише, че няма основания за заплащане.
Формалният повод - не бил в включен в регистъра на Изпълнителната агенция "Медицински надзор". Това обаче се дължи на бездействието на ВМА, а не на пациента. Той няма как сам да се впише във въпросния регистър. Който освен всичко има значение за трансплантациите, които се извършват в България, но не и за тези, които се правят в чужбина.
Адвокат Шаркова обобщава абсурда така: "Оказва се, че той се влошава, от болницата са посочили, че трябва да бъде трансплантиран, но не предприемат никакви действия да бъде включен в този регистър. Което се явява пречка да му бъде заплатено лечението, но пък не може да бъде лекуван и тук. Заради тази недомислица плащаме ние - веднъж със здравните си осигуровки, втори път с дарения".
Съдът намира, че НЗОК е допуснала съществени нарушения на процесуалните правила, издавайки заповедта за отказ.
Бездействието на ВМА да включи пациента в регистъра не може да се тълкува в негова вреда, подчертава съдът. И обяснява, че НЗОК е можела да се позове на данните от преписката на мъжа, от изследванията и прегледите му, за да бъде спазен принципът на достъп до навременно здравеопазване на пациентите.
"Едно от основните задължения на държавата е да закриля здравето на гражданите, разписано в чл. 52, ал. 3 от Конституцията на Р. България, разбирано като състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие.", казва съдът.
"Наред са институциите, които трябва да изменят наредбата по начин, който да не нарушава правата на пациентите, нуждаещи се от спешно лечение, което не може да се осъществи в страната.", коментира адвокат Шаркова.
Ако пациентът спечели окончателно делото, НЗОК ще трябва да му плати въпросните 60 000 евро. Те ще бъдат дарени, тъй като разходите по операцията в Турция вече са били покрити с дарения.
Пореден пример за това как пропуски, грешки и откровено безхаберие са можели да причинят смъртта на един човек. Силно притеснително е как здравната каса с лека ръка и без допълнителни проверки решава съдбата на този пациент.
Да не говорим колко е безумно докато се бориш за живота си, да си принуден да се бориш и със самата институция, която трябва да ти помогне.
Очакваме Министерството на здравеопазването да извърши нужните проверки и да наложи адекватни наказания на нарушителите.
Пациент осъди НЗОК, отказала чернодробна трансплантация заради грешка на ВМА