Конфликт между два от големите онлайн гиганта за бърза мода. Става дума за Shein и Temu, които са съперници не само на пазара, но и в съда. Shein е подал иск срещу основния си конкурент, като го обвинява в кражба на дизайни, копиране на изображения на продукти, нарушаване на авторски права и други видове измами. Съдебният иск обаче е само нов епизод от продължаващия конфликт между двете китайски компании, пише Булевард България.
Shein, която е основана в Китай, но сега е базирана в Сингапур, твърди, че Temu извършва множество нарушения. В жалбата, подадена тази седмица във федерален съд във Вашингтон, Shein обвинява Temu, че си е осигурявал ниски цени в платформата си, като е насърчавал продавачите да предлагат фалшиви и некачествени продукти.
Онлайн платформата за евтини стоки е обвинена още в организиране на "координирана схема" за кражба на търговски тайни, нарушаване на бизнес марки и авторски права, както и фалшива реклама.
Поне един от служителите на Temu е откраднал "ценни търговски тайни", твърди Shein. Компанията посочва още, че конкурентът ѝ е взимал някои от най-продаваните ѝ продукти и е карал своите продавачи да предлагат по-евтини копия на тези артикули.
Обвиненията идват в момент, в който самата Shein е обект на съдебни дела от различни марки. Известни брандове, сред които H&M, Adidas, Puma, Dr. Martens и Ralph Lauren са подали жалби срещу гиганта във връзка с кражба на интелектуална собственост. Тези искове са в процес на разглеждане от правомощните органи.
Те твърдят, че сайтът произвежда и продава точни копия на техни модели без позволение. За целта компанията използва "тайни алгоритми", с които да определи модните тенденции и да забогатява чрез нелоялни практики.
Temu излезе с изявление по случая. В него говорител на компанията осъжда "наглостта" на своя конкурент.
"Shein, затрупана под собствената си планина от съдебни дела за кражба на интелектуална собственост, има наглостта да фабрикува обвинения срещу други за нарушения, за които самата тя е многократно съдена", казва говорителят.
Новият иск е пореден пример за разрастващия се конфликт между двете китайски платформи. През последните години те си разменяха взаимни обвинения за различни казуси, включително за случай с предполагаемо "мафиотско сплашване" на производители.
Двете компании завладяха индустрията за търговия на дребно със своите евтини продукти и способността да реагират светкавично на тенденциите. По пътя си и двете компании натрупаха солиден списък от критики. Те са свързани с нарушения на трудови и човешки права, връзки с китайското правителство. Също кражба на авторски дизайни и неустойчив за околната среда бизнес модел.
Ожесточената правна война между двете платформи се очаква тепърва да набира скорост. По-широките последици от този конфликт биха могли да бъдат мащабни. Да повлияят на бъдещето на онлайн търговията, особено по отношение на прилагането на интелектуалната собственост и регулацията върху подобни платформи.
Откриха токсични вещества в продукти от Shein, Temu и AliExpress
Конфликт между два от големите онлайн гиганта за бърза мода