Сигнализирай!

Василев пише в писмо до депутатите, че Пеевски е бенефициент от фалита на КТБ

Gospodari.com
Gospodari.com
05.09.2024 г.
354
0

Василев пише в писмо до депутатите, че Пеевски е бенефициент от фалита на КТБ. Бившият мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев твърди в писмо до депутатите от временната комисия за проучване на влиянието на Мартин Божанов - Нотариуса и бившия шеф на столичното следствие Петьо Петров, че бившият му съдружник Делян Пеевски го е рекетирал през 2014 година, когато двамата се сблъскаха при фалита на КТБ. Той посочва настоящия депутат като бенефициент от фалита на банката и изчислява облагодетелстването му на около милиард и половина лева.

Писмото, публикувано в блога на бившия банкер, който се намира в Сърбия, е с дата първи септември. То е същото, за което Ивайло Мирчев от "Да, България" съобщи в сряда вечер, че може да е повод изпълняващият длъжността главен прокурор Борислав Сарафов да поиска имунитета на Пеевски. Мирчев е потвърдил пред Дневник, че това е писмото.

Досега от държавното обвинение не са коментирали изнесените данни. В четвъртък сутринта Пеевски обяви пред медиите, че не дължи нищо на никоя банка. А ако обратното се докаже, ще подаде имунитета си сам. Той заяви, че Василев трябва да върне пет милиарда лева и го обяви за агент на Русия. Другите политически формации досега не са коментирали съдържанието на писмото.

Цветан Василев: Няма съмнение кой е вдъхновителят – това е Делян Пеевски (видео)

Какво пише Цветан Василев до депутатите

Част от данните, изложени в текста до народните представители, бяха изнесени от Василев по време на изслушването му в средата на август. В писмото той прави уточнението, че изпраща "допълнителни писмени разяснения", които не е могъл да представи на 15-ти август заради "деконструктивното поведение на някои депутати".

Василев разказва в рамките на 18 страници за отношенията си с отстранения доскорошен съпредседател на ДПС. През 2014 г. Пеевски е поискал от него собственост на дялове в дружества като "Дунарит" АД. Също "Виваком" ЕАД, "Петрол" АД, с които Пеевски "не е имал нищо общо".

Претенции е имало и към сделки на банката като финансиране на приватизацията на "Инкомс" АД от 2001 г. Финансиране на сделка по придобиване на завод "Електроника" АД от 2008 г. на клиент на банката и прочие, пише Василев.

Той нарича Пеевски "пряк бенефициент" от фалита на банката и изрежда всички "присвоени активи".

Снимка: Минко Чернев/БТА

Василев обяснява, че бившият шеф на столичното следствие Петьо Петров е в основата на атаката срещу банката. А сюжетът с т.нар. убийци на Пеевски (бел.ред. през 2014 трима души бяха задържани и обвинени, че са подготвяли покушение срещу Пеевски, а впоследствие освободени заради липса на доказателства) е част от сценария, свързан със създаването на усещане за изкуствен фалит.

"Сценарият за изкуствен фалит на КТБ включва действия по умишлено разпалване на паника сред вложителите на КТБ, за да бъде предизвикана изкуствено ликвидна криза в банката, като са използвани държавните институции за повдигане на незаконни обвинения и акции на прокуратурата, които са подходящо преекспонирани медийно, вкл. с участие на обществените медии", пише Василев.

Като част от този сценарий той посочва и повдигнатото обвинение срещу бившия подуправител на Българската народна банка (БНБ) Цветан Гунев. По това време той е с ресор "Банков надзор", започнало след "анонимен сигнал, писан от самия Петьо Петров". По думите на Василев сценарият е нямало как да се осъществи без знанието и санкцията на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров.

"Арогантното поведение, което ме шокира, се оказа подплатено с вече подготвена атака срещу КТБ и лично срещу мен. Подготовката е извършена очевидно от Петьо Велков Петров-Еврото в рамките на ръководения от него Следствен отдел на СГП, а самата атака не е било възможно да бъде проведена без знанието на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров и други прокурори от кръга на Делян Пеевски - т.е. възприемам атаката като такава по инициатива на самия Делян Пеевски", пише Василев.

Снимка: Минко Чернев/БТА

Колко пари е дължал Пеевски и колко е спечелил от фалита на КТБ

В писмото си Василев повтаря, че раздора през 2013 г. започва след отказ на Пеевски да обслужва кредитите си. Тази теза беше изложена и пред депутатите в средата на август. Общата дължима от Пеевски и свързани с него дружества сума, посочена от Василев, беше 500 милиона лева.

В писмото сега той говори за 300 милиона задължения. Също и за "присвоени активи", за които активни помагачи "са синдиците на КТБ, държавни институции като бившата КПКОНПИ (бел.ред. антикорупционната комисия), държавни дружества като Държавната консолидационна компания и държавната Българска банка за развитие (ББР)."

Василев изрежда списък с т.нар. присвоени от Пеевски активи. Той включва различни публично известни сделки с част от дружества, свързани с банката. Пеевски е "бенефициент" на над 1.5 милиарда лева от фалита на Корпоративна търговска банка.

"Атаката срещу КТБ беше предхождана от рекет от страна на Делян Пеевски. Рекетът беше изразен и писмено чрез неговия доверен адвокат Александър Ангелов по време на наша среща в средата на май 2014 г.", пише още Василев.

"До този момент се стигна след като аз поисках приключване на бизнес отношенията с Делян Пеевски в резултат на отказа му да обслужва експозициите на фирмите си от края на 2013 г. и началото на 2014 г. По-късно този модел на рекет, разбирам, че е приложен спрямо много други представители на бизнеса - братя Бобокови, Васил Божков, Илия Златанов и други", пише Василев в писмото си до НС.

Предстои да се уточнят още факти. Не вярваме да чуем истинските причини за фалита на банката, нито да се разбере кои са виновниците. А за справедливи присъди за тях дори не смеем да мечтаем! Продължаваме да следим темата!

Василев пише в писмо до депутатите, че Пеевски е бенефициент от фалита на КТБ

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.