НАСА ще търси живот на спътника на Юпитер Европа, затова изпраща космически апарат там, съобщава БНТ. Мисията, наречена „Европа Клипър“ (Europa Clipper), е планирана за 10 октомври. Тя ще бъде изведена в космоса с ракета на „Спейс Екс“ от космическия център „Кенеди“ във Флорида. Целта на „Европа Клипър“ е да установи дали там има условия за живот.
На борда на „Европа Клипър“ ще има девет инструмента и научен експеримент свързан с гравитацията. По този начин учените ще могат да събират подробни измервания, докато космическия апарат обикаля около Юпитер и извършва множество близки прелитания около естествения му спътник Европа. Изследванията сочат, че под ледената кора на Европа има океан, чийто обем е два пъти по-голям от този на Земята.
Основната научна цел на „Европа Клипър“ е да определи дали под повърхността на Европа има условия за живот. Трите основни научни цели на мисията са да се разбере естеството на ледената обвивка и океана под нея, както и съставът и геологията на луната. Детайлното изследване на Европа ще помогне на учените да проучат по-добре астробиологичния потенциал за обитаеми светове извън нашата планета.
Европа е един от четирите най-големи естествени спътника на Юпитер, открит от Галилео Галилей през XVII век. Повърхността й е покрита с лед, под който се намира ограмен океан от течна вода. Учените предполагат, че Европа е един от вероятните центрове на извънземен живот. В полза на това говори фактът, че този воден басейн обменя газове и минерали с леда на повърхността.Той съдържа водород и някои други вещества, които могат да поддържат микробен живот.
Поради тази причина учените отдавна се интересуват от това как изглежда подледниковият океан на Европа и какъв химичен състав има той. Особен интерес представлява възрастта на този извънземен воден обект. Интересно е и дали той е възникнал на спътника на Юпитер от местни залежи от лед и скали, или е образуван от астероиди и комети, паднали върху повърхността на Европа в далечното минало.
Ще проследим как ще протече тази мисия. Винаги е интересно да се откриват нови детайли за Вселената. А съвременните технологии сякаш ни доближават все повече до откриването на живот далеч от Земята.