Сигнализирай!

След абсурдни дебати депутатите отказаха да отстранят шефа на антикорупционната комисия

Gospodari.com
Gospodari.com
19.09.2024 г.
144
0

На днешното заседание на Народното събрание депутатите гласуваха отстраняването на Антон Славчев като изпълнявящ функциите на член и председател на Комисията за противодействие на корупцията и на КОНПИ.

Вносител на решението е бившият премиер на България акад. Николай Денков.

Искането за махането на Славчев съвпада с акцията на КПК срещу Румен Гайтански - Вълка. Според 84 депутати, които се подписаха под предложението, той нарушава тежко и системно не изпълнява служебните си задължения. Дейността на комисиите е непрозрачна и няма информация по чувствителните дела за корупция по високите етажи на властта.

Също така той не отговаря на депутатски въпроси, не изпълнява съдебни решения и води непрозрачна кадрова политика.

"Разследвания за корупция няма, разследване на лица по "Магнитски" - няма. В същото време, папки, които са държани на трупчета, както по делото на Румен Гайтански-Вълка, много бързо, когато е необходимо и има раздор в политическата върхушка, която владее и влияе над комисията, се превръщат в резултатни разследвания. При които падат жертва от едната или от другата страна на тази политическа вендета.

С дейността си всъщност е показал, че опъва чадър там, където трябва. А когато е необходимо, го свива, за да може да се понесе политическа отговорност, вместо отговорност за извършени престъпления и ощетяване на държавния бюджет с над 150 милиона, както е в случая на Румен Гайтански-Вълка.", говори Лена Бориславова.

В мотивите на вносителите също се споменава, че 6-годишният мандат на Славчев в комисията отдавна е изтекъл.

Решението за освобождаване беше отхвърлено с гласа "За" на ПП-ДБ, "Възраждане" и независими депутати, 91 "Против" над ГЕРБ-СДС и Дпс и 7 "Въздържали се".

Източник: БТА

Политическите атаки продължават – Антикорупционната комисия погна Андрей Гюров

Един от основните доводи срещу отстраняването на Славчев дойде от депутатите на Пеевски, които развиха теза, че той се готви да се прехвърли в Софийска градска прокуратура (СГП) и оттам да защитава интересите на ПП-ДБ. Нещо, което беше разпространено от самия Пеевски.

Ден преди да бъде поискано отстраняването на Славчев Пеевски обяви пред медиите, че той е "служител на мистър Кеш" (така Пеевски нарича президента Румен Радев - бел.ред.). И го свърза с бизнесмена и медиен издател Иво Прокопиев. Според Пеевски ПП-ДБ искат оставката на Славчев, защото той е спечелил конкурс за прокурор в Софийската градска прокуратура.

Това беше споделено и от депутатите на ГЕРБ-СДС, ИТН и "Възраждане". Интересно е, че "Възраждане" постоянно опонираше на ПП-ДБ и обвиняваше десните в лицемерие и двуличие. Въпреки че изразиха подкрепа за отстраняването на Славчев.

Николай Денков възмутено обяви, че хората, които са станали символи на корупцията, сега имат нахалство да обвиняват други в същото. И призова депутатите на Пеевски, след като смятат, че антикорупционната комисия не си върши работата, да гласуват за отстраняването на председателя.

"Нека да гласуваме – освобождаваме ли поне антикорупционната комисия от влиянието на Пеевски или продължаваме по старому.", заяви и Лена Бориславова.

Росен Желязков от ГЕРБ-СДС пък опонира, че дори Славчев да бъде премахнат, той ще остане дефакто председател на Комисията, тъй като неговата функция му е назначена със закон, а не с решение на Народното събрание.

Още по-забавното е, че през цялото време всъщност никой не коментира работата на Славчев и свършеното от него по време на председателството му.

Реално, той нямаше защитници в парламента, а двата враждуващи лагера го обвиняваха, че прикрива политическа корупция. Накрая той сам трябваше да се защитава от трибуната на НС.

"Относно прозрачността на Комисията искам да ви кажа, че няма как ние да обявим по всяко едно разследване преди да е приключило, по отношение на кои лица извършваме действия.", каза председателят.

Той даде пример със случая с ББР и обясни, че е дошъл при тях през юни. Припомни, че производството е прекратено през май 2023-а и прикани народните представители да си зададат въпроса защо тогава.

Също уточни, че производствата при тях са вече 200. По тях работили служителите, а не той. По думите му те били на много по-високо ниво от колегите от останалите служби. Решенията, които взимал били съвместни с колегите му.

Славчев е начело на комисията от години, макар че никога не е бил избиран за началник. След оставката на бившия главен прокурор Сотир Цацаров през 2021 г. Славчев, който до тогава бе заместник, го замени на поста. От тогава парламентът все не успява да намери време и мнозинство, за да избере ново ръководство.

През последните години върху комисията бе фокусирано изключително внимание. Преди година тогавашното мнозинство прие поправки, с които раздели институцията на две – борба с корупцията и конфликт на интереси и проверка на имущество. Освен това на служителите ѝ бяха дадени полицейски правомощия. В момента всички важни "антикорупционни" дела се водят там.

Към момента разследващите инспектори не могат да се похвалят с особени резултати.

ПП-ДБ настояха за освобождаването на Славчев в началото на миналия месец. ГЕРБ обаче демонстрират пълна липса на интерес да се занимават с темата. По време на обсъжданията в комисия те успяха да отложат дискусиите.

След абсурдни дебати депутатите отказаха да отстранят шефа на антикорупционната комисия

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.