Сигнализирай!

Работници за малко не изсекоха вековна гора в София

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 2 часа
68
0

Работници за малко не изсекоха вековна гора в София. Само бързата реакция на район Студентски в резултат на сигнали от граждани и общественици спаси дърветата от унищожение, пише СЕГА.

Работниците нямали разрешение да извършват сеч в района, където иначе трябва да се строи канален колектор. Пет вековни дъба са оцелели между автосервизите зад Института по гората в кв. "Малинова долина". Красивите дървета можеха да са атракция, ако бяха по-известни - две от тях са защитени от закона. Вместо това едва не погинаха в незаконна сеч.

Сечта била забелязана от граждани, които сигнализирали Георги Георгиев от "Боец", а той позвънил на районния кмет на район Студентски Петко Горанов и на природозащитника Тома Белев, който пък повикал РИОСВ. Първи на мястото се озовават инспектори от Студентски, водени от кмета Горанов. Там заварват 20 мъже, оборудвани с моторни резачки, тежка механизация за раздробяване на растителност и камион с вече натоварена прясно отрязана дървесина. Разпоредено е незабавно прекратяване на всички дейности, а при проверка на документите се оказва, че работещите нямат разрешение за премахването на трайна дървесна растителност.

"Изсичането в неделя е незаконно. Абсолютно унищожени са десетки дървета, раздробени са и корените им, увреден е вековен дъб. Това се случва в изборния ден, когато всички институции работим по предсрочните парламентарни избори. Възмутителното самоуправство е извършено без експертна оценка за премахване на дърветата, без разрешение от екипа на районната администрация“, заяви Горанов.

В периметъра на незаконно отрязаните дървета има отчуждителна процедура за изграждане на канален колектор. Нито има разрешение за строеж на канал обаче, нито експертна оценка за премахване или кастрене на дървета. Сред окастрените дървета е вековно дърво летен дъб, обявено за защитено под номер 616 през далечната 1974 г. Дъбът е загубил два от клоните си. За това нарушение законът предвижда до 10 000 лв. глоба. За щети по зелената система на София глобата е от 1000 до 5000 лв.

Кметът Петко Горанов заяви, че районната администрация ще поръча геодезическо заснемане, за да стане ясно какво точно попада в границите на сервитута на предвидения канал, за който все още няма разрешение за строеж. Проблем се явява също така пробивът на ул. „Едуард Генов“, който по регулация преминава през гората с вековни дървета. „Тези дървета трябва да бъдат съхранени, дори с цената на промяна на регулацията и нови отчуждителни процедури“, заяви той. "Ако искате да ги видите - все още са там. Не са оцелели от Средновековието, но предполагам, че онова което кръстоносците са нарекли великата гора на българите е изглеждало подобно", коментира по този повод Тома Белев във "Фейсбук".

В София има 71 вековни дървета, а в софийската част на Витоша - още 23, сочат актуалните данни на Регионалната инспекция по околна среда и води. Най-многобройни сред тях са летните дъбове - близо 50, които са и сред най-дълголетните растения.

Коментарът на “Господарите” 

Проблемът с незаконната сеч в цяла България продължава от години. Големи фирми получават възможността да извършват сеч в основните горски масиви и редовно вместо маркираните дървета отстраняват и немаркирани. На места се стига и до поставяне на фалшиви марки с цел изсичане на по-голям обем от позволения дървета. Всичко това неведнъж е било и обект на разследвания на "Господарите".

Миналата година след трагедията в Карловско ви показахме няколко горски стопанства в Софийска област, в които незаконната сеч е в своя пик.

Разкрихме брутална незаконна сеч край Ихтиман и Елин Пелин (РАЗСЛЕДВАНЕ)

Как от “Експрес 79” отговориха на обвинението за извършване на незаконна сеч край Ихтиман (РЕПОРТАЖ)

Незаконна сеч, изчезващи дървета и слепи институции и в Копривщица (РАЗСЛЕДВАНЕ)

Кметът на Бели Искър показа ужасяваща незаконна сеч край Самоков (РАЗСЛЕДВАНЕ)

Вместо да вземат мерки от Агенцията по горите застанаха зад фирмите-дървосекачи и отрекоха да има проблем. В същото време при всеки пороен дъжд, предизвикващ наводнения, същата агенция обявява, че сред причините е незаконната сеч. Питаме се докога отношението на тази институция ще е толкова безотговорно? Колко човешки съдби трябва да бъдат унищожени, за да се намери воля да се борим с проблема с незаконната сеч и да се спре поголовното изсичане на горите в страната?

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.