Сигнализирай!

Варненци упорито бойкотират изграждането на център за хора с увреждания

Gospodari.com
Gospodari.com
31.10.2024 г.
493
0

Варна, където социалните услуги за хора с увреждания покриват нищожна част от нуждите, вероятно ще изгуби така необходимото европейско финансиране да построи нови центрове. Причината е в несъгласието на жителите на "Възраждане" да приемат на територията на квартала си две къщи за хора с интелектуални затруднения и един център за хора с увреждания, предава “СЕГА”

Техният протест бе яхнат в навечерието на изборите от едноименната партия - смущаваща тенденция напоследък, след като в София по сходен начин бяха блокирани два проекта за центрове за непридружени деца бежанци. 3 дни преди парламентарния вот финансовата комисия на местния общински съвет блокира след бурни дебати решението с десет на шест гласа. Проектът липсва и от днешната сесия на общинския съвет, а крайният срок за кандидатстване по Механизма за възстановяване и устойчивост изтича в 17:00 ч.

За трите нови социални услуги общината е избрала общински терен с площ от почти 6,7 дка в жк "Възраждане", IV микрорайон. Финансирането от ПВУ е 3,89 млн. лв. За момента трябваше да се одобри отпускането на 142 000 лв. от общинския бюджет за кандидатстване по процедурата, които после ще бъдат възстановени.

Проектът се сблъска с възражения от жителите на жк "Възраждане", които предизвикаха потрес далеч извън Варна, и бяха допълнително нагнетени от партия "Възраждане". На бурно заседание на 24 октомври финансовата комисия към ОбС чу удивителни аргументи срещу хората с увреждания. Иначе всички се кълняха, че подкрепят изграждането на такива центрове, но някъде другаде, а не точно в близост до тях. 

"Гражданите са на първо място, защото ние сме представители на гражданите и техните притеснения трябва да са №1", обяви Юлиян Губатов, общински съветник от "Възраждане", с което си издейства впоследствие коментар, че хората с увреждания също са пълноправни граждани на Варна.

Хора в неравностойно положение трябваше да бъдат пренасяни на ръце заради неработещ от месеци асансьор (видео)

Губатов насочи темата от хората с увреждания към друго плашило, развявано от "Възраждане" - бежанците. 

"Имате задължение пет години да запазите предмета на дейност, но после ще направите някой бежански център", подхвърли той на останалите, макар че подобно развитие не е възможно на фона на огромния дефицит в услугите към хора с увреждания.

"Хората са недостатъчно информирани какъв точно ще е този дом и какви хора ще живеят в него", коментира и Христо Атанасов, съветник от БЗНС "Ал. Стамболийски". Според него, едни се притеснявали за децата си, а други - че цената на имота им ще падне заради близостта с хората с увреждания.

Страховете придобиха още по-смущаващо изражение в репортажите от мястото на напрежението. 

"Мен лично ме е страх. Ако евентуално има хора с дълбока, тежка умствена изостаналост, какво правим, ако тези хора излязат и тръгнат из квартала," каза жена пред камерите на БНТ

"Имаме деца, повечето семейства са млади и не желаем да се притесняваме за децата си, как ще се прибират", допълни и неин съкварталец.

Несъгласните с проекта опитаха да облекат бойкота и в обективни проблеми. Те твърдят, че теренът не отговаря на всички изисквания за такъв тип социална услуга. Питаха и каква част от него ще се застрои. Изтъкваха, че "Възраждане" е квартал с 40 000 жители, които разполагат с едно училище, две детски градини и нула ясли и трябва да се помисли първо за тях, а после за хората с увреждания. Повдигнаха се даже съмнения, че Варна ще си получи обратно 140-те хил. лв.

Зам.-кметът Снежана Апостолова обори всички доводи, като обясни, че има положително становище за терена и от главния архитект на Варна, и от Агенцията за качество на социалните услуги. Мястото е избрано след преглед на 27 терена. Протестиращите не са успели да спрат проекта и в съда, стана ясно на заседанието.

На този фон, състоянието на социалните услуги за хора с увреждания в морската столица е на плачевно ниво, както е навсякъде у нас. По стари данни от 2022 г. в общината има нужда от 140 места за резидентна грижа на хора с интелектуални увреждания, а съществуват 10 и спреният проект щеше да осигури още 30. 800 места са необходими и за услуги, предоставяни от специализирани центрове, а са осигурени 98. Новите три услуги не само биха осигурили по-нормална среда на живот от домовете, а щяха да предлагат и 24-часова грижа - незаменима услуга при заболяване или друг проблем на близките, които се грижат за хора с увреждания.

Другата гледна точка

Във финансовата комисия, която трябваше само да се произнесе по бюджетния въпрос за отпускането на 142 000 лв., многократно бяха застъпвани доводите на недоволните. Но никой не даде думата на присъстващите на заседанието близки на хора с увреждания, които бяха дошли да защитят новите услуги. Ден по-късно те се събраха на протест. 

"Нашите деца са с любов отгледани, те са спокойни, социализирани, няма никакви агресори, които ще влязат в квартала им", коментира Дияна Маркова, цитирана от "СайтЪТ". Дияна се грижи за дъщеря с церебрална пареза.

"Повечето родители сме вече на възраст, над 55-60 години, минаваме вече през различни здравни проблеми. Изключително сме обезпокоени, че това ветрило на социалните услуги, за което говори социалното министерство, все още го няма", казва Дияна Маркова.

"Във Варна има 1000 души, които се нуждаят от такива услуги, а вече има сто запълнени места. Въпросът не е дали ще се създаде един център, на нас ни трябват десет центъра и не само центрове. Това са места за заместваща грижа, защитени жилища, за да можем да помогнем на всички. Това не е списъкът на Шиндлер, за да се молят 90 човека да се спасят. Аз за втори път влизам в общинския съвет и видях как някакви хора с обноски на насилници или побойници от трети клас пречат на хората в администрацията да си вършат работата. Аз нямаше да го повярвам, това е срам и позор!", коментира и Лъчезар Шойков, който се грижи за сестра си.

В подкрепа на новите социални услуги бе инициирана подписка. Каузата може да бъде подкрепена и на живо в кв. "Чайка", бл. 67, вх.В/Г, ДЦ "Слънчевата къща".

Реформата

Варненският проект е един от много подобни, за които е предвидено финансиране по ПВУ. Това е част от голямата реформа в грижата за хора с увреждания, с която трябва да преминем от старите домове към модерен тип резидентна грижа и дневни центрове. За целта в Механизма за възстановяване и устойчивост има 330 млн. лв., от които близо 282 млн. лв. идват от ЕС. За участие са избрани 64 общини, които трябва да осигурят нови социални услуги покрай закриването на домовете за лица с увреждания с общ капацитет 2951 потребители.

Състоянието на социалните услуги в България е потресаващо. В същото време хората в неравностойно положение не са второ качество граждани. Те имат право да живеят щастлив и ползотворен живот. Стряскащи и безсърдечни са твърденията, че те ще пречат, че ще застрашат живота на другите жители на квартала, или още по-грозното - че ще смъкнат цената на имотите. 

Крайно време е да спрем да мислим само за себе си и да бъдем българи.  

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.