Премиерът на Австралия Антъни Албанезе съобщи, че правителството ще издаде закон за забрана на социалните мрежи за деца под 16 години.
„Те вредят на нашите деца и искам да отложа времето за това“, заяве Албанезе на пресконференция, цитиран от CNN.
Законодателството ще бъде внесено в парламента тази година и ще влезе в сила 12 месеца след като бъде ратифицирано от депутатите.
Няма да има изключения за потребители, които имат родителско съгласие за използване социалните мрежи.
„Тежестта ще бъде върху платформите на социалните мрежи, а не върху родителите и младите хора“, посочва австралийският премиер.
Министърът на комуникациите Мишел Роуланд каза, че сред засегнатите ще бъдат Instagra, Facebook, TikTok и X. YouTube вероятно също ще попадне в обхвата на законодателството.
Редица държави вече обещаха да ограничат използването на социални медии от деца чрез законодателство, въпреки че политиката на Австралия е една от най-строгите. Франция миналата година предложи забрана на социалните медии за лица под 15 години, въпреки че потребителите успяха да избегнат забраната - със съгласие на родителите.
Съединените щати от десетилетия изискват от технологичните компании да търсят съгласието на родителите за достъп до данните на деца под 13 години
Негативните ефекти от използването на социалните мрежи са ни вече добре известни. Въпреки това, тоталното им елиминиране от живота на децата би било изключително трудно. Основна роля във възпитанието им играят родителите и средата, в която се намират, а голяма част от съдържанието е насочено именно към непълнолетните.
Децата у нас са сред най-пристрастените към социалните мрежи в Европа (видео)
Отделно стои и въпросът как подобно законодателство ще бъде въведено и налагано.
Въпреки това става все по-наложително да изградим полезни навици и хигиена на използване на мобилните устройства като цяло. Тяхното влияние в живота ни само ще се увеличава и затова трябва да се подготвим.
Как мислите, че подобен закон ще бъде възприет в България?