Шофьор от градския транспорт показа, че заплатата му не съответства с посоченото в обявата за работа (видео)
Шофьор от градския транспорт показа, че заплатата му не съответства с посоченото в обявата за работа. Калоян Тодоров е шофьор на тролейбус. Мъжът показа пред bTV фиша за заплатата си, който e далеч от обещаното в обявите за шофьори, които се разпространяват.
„Ние не се борим за още пари, борим се поне за това, което е на обявата за работа. На нея пише от 2800 до 3500 лв. заплата. Да приемем, че това е бруто, добре, приемаме го, плюс това трябва да ни дадат средства за храна и други социални придобивки, ние не знаем какви са те. Ето фиш от моята заплата. Сумата като заплата на този фиш е 2105,25 лв. - със 700 лв. по-малко от най-ниското обещание“, заяви Тодоров.

Той посочва, че в обявата са заложени също социални придобивки. По негови думи такива никога не са получавани.

„На улицата сме, за да запознаем обществото с това, което се случва града. Проблемът не е само на работещите в тази сфера, а и на пътниците, защото те чакат по 40 минути. Ако зависи от мен, няма нито един тролей да движи. Колегите са заплашени негласно и въртят, защото от ЦГМ щели да ги глобят“, каза Калоян Тодоров.
Протестът на работещите в градския транспорт скова три града в страната. В столицата от 8 ч. сутринта са блокирани три възлови кръстовища. Спряно е движението на градския транспорт и на автомобилите на бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, на пл. „Орлов мост“ и на пл. „Македония“.
Демонстрациите са организирани от КНСБ и КТ „Подкрепа“. Исканията са за увеличение на работните заплати в общинските транспортни дружества – Столичен автотранспорт, Център за градска мобилност, Столичен електротранспорт и Метрополитен.
Исканото от работещите в градския транспорт увеличение на заплатите с 15% ще струва допълнителни 40 млн. лв. от бюджета, изчисляват от КНСБ. Те настояват Финансовото министерство да отпусне парите, въпреки вече влязлата в сила план-сметка на държавата.
„Протестираме, защото след три срещи в Столичната община не постигнахме каквато и да е договореност. Предложението заплатите на 7000 работници да бъдат увеличени с по 100 лв. е изключително унизително, недостатъчно и неадекватно на фона на труда, който полагат”, подчерта председателят на Федерация „Транспортни работници” в КТ „Подкрепа” Иван Кирилов.
От бранша се извиниха на засегнатите хора, но подчертаха, че ако не бъдат чути, ще преминат към стачни действия. Полицейското присъствие на блокираните кръстовища е засилено.
„Ангажиментът на Столичната община е да намира решения за увеличение на възнагражденията, но не и да обещава напразно”, подчерта зам.-кметът по направление „Финанси и здравеопазване” Иван Василев. Пред синдикатите от СО са поставили няколко варианта – или да увеличат заплатите на всички по равно, или приоритетно на шофьорите, при които недостигът ан работна ръка е най-осезаем.
„За да се случат тези искания за увеличение на работните заплати, трябва да има допълнително субсидиране за тези структури – както в общините София, Варна и Русе, така и Автомобилна администрация. Тук сме с искане за среща в Министерство на финансите, ако може всички заинтересовани страни и да видим по какъв начин чрез Бюджет 2025 могат да бъдат удовлетворени тези искания“, каза Тодор Капитанов, вицепрезидент на КНСБ.
„За столичния градски транспорт са необходими допълнителни 29 млн. лв., за градския транспорт във Варна - около 6,5 млн. лв., за градския транспорт в Русе - 700 000 лв. и за ИА „Автомобилна администрация“ - 4,5 млн. лв. Ако хората не бъдат видяни и чути, ще си изковем една стълба и ако не влезем през вратата, ще влезем през прозорците“, добави Тодор Капитанов.
Демонстрантите запалиха огън и направиха барикада от гуми. Блокадите продължиха около 3 часа, а след това протестиращите тръгнаха към Столичната община и Министерството на финансите.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!