Сигнализирай!

Незрящите певици от "Студио Мирикъл" ни канят на концерт в София (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
13.11.2024 г.
1292
0

Катрин, Йоанна-Лора, Петя и Нели - четири дами, които уверено вървят в една посока. Те знаят къде отиват, макар и да не виждат пътя си. В буквалния смисъл.

Аз съм незряща по рождение. Имам малък процент остатъчно зрение, който ми помага. На дневна светлина се ориентирам”, споделя Катрин Димитрова.

„На осем години започна да ми се разваля зрението. Постепенно започнах да не виждам нотите на пианото, започнах да уча от записи и да, това доста ми разви паметта. Съучениците ми ми се възхищават, че помня всичко наизуст”, разказва Йоанна-Лора Василева.

Аз съм родена в седмия месец и съм загубила зрението си в кувьоз, така че още от малка се справям”, казва Петя Йорданова.

Завърших поп и джаз пеене. Исках да бъда музикален редактор в медия и започнах да ходя по стажове. И всъщност така, съвсем като на шега започна всичко. Към днешна дата работя в програма „Христо Ботев” на БНР, където съм журналист. Правя репортажи, съответно и в радиото се справям с монтажа”, разказва Катрин.

Пропяла съм преди да проговоря. Завърших Национално музикално училище „Любомир Пипков” с пиано. Засега си продължавам обучението с пиано в Музикалната академия”, разказва Йоанна-Лора.

Още от детската градина съм започнала да пея и продължих в училище. В последствие завърших музикална педагогика. Искам да стана учител по музика”, споделя Петя.

Четирите талантливи дами събира журналистът, пианист и педагог Нели Стойчева. 

Дълги години тя е част от Хора на слепите, а днес е музикален рехабилитатор на деца с увреждания и деца, преживели насилие. Напук на пандемията, животът на група „Студио Мирикъл” започва именно тогава, първо – с пресъздаването на кавъри, после – със създаването на авторска музика.

Започнахме да правим сами аранжиментите и да записваме вкъщи, но се изискваше още. Наехме професионални аранжори, които правят аранжименти върху нашата авторска музика. Записваме в професионално студио. Току-що издадохме първия си диск”, разказа Нели Стойчева.

Винаги ще има хора, които са непросветени. Това произтича от липсата на информация. Те не знаят как да общуват с хората с увреждания, защото не са срещали такива в живота си. Трудности има, но те са преодолими, когато е налице комуникация с хората”, разказва Катрин.

Човекът, който не се е срещал с незрящ, не може да разбере, че срещу него стои един абсолютно равнопоставен човек - със същите мечти и стремежи да докаже себе си”, казва Нели.

Затова днес в 19:00 часа „Студио Мирикъл” ще се качат на сцената на „Сити Марк Арт Център” в София. В Световния ден на добротата, ще опитат да счупят бариерата между себе си и останалите и да докажат, че сме толкова различни, колкото и еднакви.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.