Данък „захар“ - това ли е начинът да се справим с масовото затлъстяване, коментираме в Световния ден на диабета. Данъчно облагане на напитките със захар е една от мерките за намаляване на консумацията на захари, посочват от СЗО. Доказателствата сочат, че данъкът върху безалкохолните напитки повишава цените и може да доведе до намаляване на потреблението, като по този начин предотвратява затлъстяването и диабета. Приходите пък, събрани от данъци, могат да се използват за здравето на населението.
Според проучване на Мюнхенския технически университет от ноември 2023 г. специалният данък върху сладките напитки може да бъде много ефективен. Учените прогнозират, че мярката може да предотврати до 240 000 случая на диабет тип 2 през следващите 20 години. Това също може да помогне за избягване или значително намаляване на вероятността от 17 000 до 30 000 смъртни случая, прогнозират учените. Общо до 16 милиарда евро могат да бъдат спестени за този период.
Как е у нас и по света?
Над 50 държави по света вече са въвели данък върху безалкохолните напитки, включително Обединеното кралство, Франция, Испания и Полша. Също Индия, Южна Африка, Чили и Саудитска Арабия. Дебат по темата се води в Германия.
Най-добрият пример се оказва Великобритания. Повече от 47 хиляди тона захар са били премахнати само от безалкохолни напитки в Обединеното кралство, след като през 2018 г. властите въведоха двустепенна система за допълнително данъчно облагане - 18 пенса данък трябва да се платят на литър за пет грама захар на 100 милилитра и 24 пенса данък за осем грама или повече. За да избегнат налога, някои от тях са намалили използването на захар и са разработили рецепти с по-здравословни нейни заместители. Проучване от 2024 г., ръководено от университета в Кеймбридж, е установило, че през 11-те месеца след въвеждането на данъка дневната консумация на захар от напитки е намаляла средно с 3,0 g при деца и 5,2 g при възрастни.
Франция пък е сред първите, въвели целенасочен данък върху безалкохолните подсладени напитки на национално ниво през 2012 г. Законът е реформиран през 2018 г. Сега страната иска да увеличи така наречения „данък газирани напитки“ и да въведе нов данък върху добавената захар в преработените храни. Целта на този данък не е да натовари потребителите с по-високи разходи, а да насърчи преформулирането на продукта от страна на производителите.
Полша въведе данък върху захарта в безалкохолните и енергийните напитки през януари 2021 г. След въвеждането му цените на безалкохолните напитки са се увеличили с 36%, а потреблението е спаднало с 20%.
В Унгария данъкът е въведен през 2011 година и е 4 процента върху храни и напитки, които съдържат големи количества захар и сол, като безалкохолни напитки, сладкарски изделия, солени закуски, подправки и плодови конфитюри. През 2016 г. е отчетено 22% намаление на консумацията на енергийни напитки. 19% от хората са намалили приема на сладки безалкохолни напитки.
Мерките са различни, но целта е една. Оказва се, че страните с диференцирани данъци върху захарта се справят по-добре. В Обединеното кралство например съдържанието на захар в безалкохолните напитки е спаднало средно с 29% през първите три години. Изследователи от Мюнхенския технически университет установяват, че облагането на производителите според количеството захар в продуктите им е най-ефективно.
У нас няма въведен данък „захар“, въпреки че по темата се говори от години. Наскоро председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков отново повдигна темата за въвеждането на данък върху захарта у нас. В началото за безалкохолните напитки, а след това и за други подсладени продукти. Целта е така да се стимулира по-здравословното хранене и да се ограничи тежестта на свързаните със затлъстяването и прекаляването със сладкото заболявания като диабет, кариеси, възпалени венци, инфекции на устната кухина, високо кръвно и други. Българинът приема 42 кг. захар годишно, обяснява д-р Шарков.
Статистиката е притеснителна - всяко трето дете у нас на възраст между 5 и 18 години е с наднормено тегло, сочи изследване на СЗО. 15,2% от първокласниците у нас са имат затлъстяване, а почти 5% са с тежка степен на такова. Всеки пети първокласник в България консумира над 3 пъти в седмицата безалкохолни напитки, подсладени със захар.
В световния ден за борба с диабета - защо половин милион българи страдат от него? (Коментарът на редактора)
Световната здравна организация препоръчва да направим всичко възможно да ограничим ежедневния прием на захар с 10%.
Необходим е задълбочен дебат по темата с участието на всички заинтересовани страни. Децата са нашето бъдеще и сме длъжни да направим необходимото, за да ги предпазим от затлъстяване и диабет в по-късна възраст. От друга страна и ние като родители трябва да бъдем отговорни.
Здравето ни е само едно-единствено и е мисия на всеки да се грижи за него. Не го пренебрегвайте! С или без данък “захар" обръщайте внимание на храната и напитките, които консумирате - все пак човек е това, което яде.