Ким Чен Ун нареди масово производство на дронове камикадзе. Севернокорейският лидер нарече разработването им „основно изискване“, след като наблюдава тест на смъртоносното въздушно оръжие, съобщава CNN.
Изображения, публикувани от държавните медии на Северна Корея, показват Ким и различни служители на мястото за изстрелване. Изображения показват кола и танк, унищожени от нещо, което изглежда като безпилотни летателни апарати, които са силно замъглени от информационната агенция.
Държавните медии съобщиха, че безпилотните самолети са улучвали точно целите като част от теста. Те могат да бъдат „използвани в различни диапазони на поразяване“ и са проектирани „да атакуват прецизно всякакви вражески цели на земята и в морето“, се казва в съобщението.
Севернокорейският лидер коментира, че използването на такива дронове във военни дейности се разширява по целия свят и властите признават, че те постигат успехи в големи и малки конфликти, съобщиха държавните медии.
Такива самодетониращи дронове, наричани дронове камикадзе, са били широко използвани с голям ефект на бойното поле във войната на Русия в Украйна и в Близкия изток.
Сравнително евтини за производство и обикновено разгръщани на рояци, което прави броя им труден за сваляне, дронове като произведения в Иран Shahed 136 трансформираха съвременната битка, осигурявайки асиметрично предимство, когато се разгръщат срещу технически превъзхождащи противници.
Ким „подчерта необходимостта от изграждане на система за серийно производство възможно най-скоро и преминаване към пълномащабно масово производство“, съобщават държавните медии, добавяйки, че „такава обективна промяна изисква спешно актуализиране на много части от военната теория“.
Путин и Ким Чен Ун ратифицираха договора за стратегическо партньорство
Заповедта идва на фона на нарастващата загриженост на Запада относно военното сътрудничество на Северна Корея с Русия.
Държавният департамент на САЩ заяви във вторник, че 10 000 севернокорейски войници са били изпратени в Русия и „са започнали да участват в бойни операции с руските сили“ в района на Курск , където тримесечното военно нахлуване на Украйна на руска територия е в застой.
Украински командир по-рано коментира, че севернокорейските войски са „значителен ресурс“ за войната на Москва срещу Украйна, тъй като дори тези, които са разположени в отбрана, ще освободят руските войски за щурмови операции другаде и в крайна сметка ще бъдат използвани в пряк бой.
Смята се, че севернокорейските войски, изпратени в Русия, не са преминали подходящо обучение за бойни действия с дронове, според оценки на Южна Корея.
Министърът на отбраната на Южна Корея миналия месец изрази загриженост, че Пхенян е „много вероятно да поиска“ от Москва напреднали технологии, свързани с ядрени оръжия, в замяна на разполагане на войски в Украйна.
Тестът с дрон в четвъртък идва, след като Северна Корея ратифицира във вторник договор за взаимна отбрана с Русия, в който двете страни се ангажираха да използват всички налични средства за предоставяне на незабавна военна помощ в случай, че другата бъде нападната.
Този ход циментира задълбочаващото се сближаване на двете страни в лицето на международната им изолация заради войната на Русия в Украйна и програмата за ядрени и балистични ракети на Пхенян.
През октомври Северна Корея заплаши с „отмъщение“, след като обвини Южна Корея, че лети с пълни с пропаганда дронове над Пхенян. Сеул не потвърди, нито отрече обвиненията, след като държавната KCNA на Северна Корея публикува изображения на това, което твърди, че е дрон, както и листовки, които казват „сравнение на храната, която можете да купите“ и „икономическата ситуация на Северна Корея се влошава в ада.”
През 2022 г. Северна Корея изпрати пет дрона в Южна Корея, четири от които летяха около остров Ганхва, а друг прелетя над северното въздушно пространство на столицата Сеул.