Скандинавските държави със съвети към жителите си за оцеляване при война и бедствия. От понеделник милиони шведи ще започнат да получават копия от брошура, която съветва населението как да се подготви и да се справи в случай на война или друга неочаквана криза, пише BBC. Сега книжката е двойно по-голяма.
Съседна Финландия също публикува нови съвети онлайн за „подготовка за инциденти и кризи“.
А норвежците наскоро получиха брошура, призоваваща ги да бъдат готови да се справят сами за седмица в случай на екстремно време, война и други заплахи.
През лятото датската агенция за управление на извънредни ситуации съобщи, че изпраща имейл на възрастни датчани с подробности за водата, храната и лекарствата, които ще им трябват, за да преминат през криза в продължение на три дни.
В подробен раздел за военния конфликт финландската дигитална брошура обяснява как правителството и президентът биха реагирали в случай на въоръжено нападение, подчертавайки, че финландските власти са „добре подготвени за самозащита“.
Швеция се присъедини към НАТО едва тази година. Страната реши като Финландия да кандидатства, след като Москва разшири войната си през 2022 г. Норвегия беше член-основател на западния отбранителен алианс.
За разлика от Швеция и Норвегия, правителството на Хелзинки реши да не отпечатва копие за всеки дом, тъй като „би струвало милиони“, а цифровата версия може да се актуализира по-лесно.
„Изпратихме 2,2 милиона хартиени копия, по едно за всяко домакинство в Норвегия“, каза Торе Камфьорд, който отговаря за кампанията за самоподготовка в Норвежката дирекция за гражданска защита (DSB).
Включени в списъците с артикули, които трябва да се съхраняват у дома, са храни с дълъг живот, като кутии боб, енергийни блокчета и тестени изделия, както и лекарства, включително йодни таблетки в случай на ядрена авария.
За шведите идеята за книжка за граждански спешни случаи не е нищо ново. Първото издание на „If War Comes“ е създадено по време на Втората световна война и е актуализирано по време на Студената война. Министърът на гражданската защита на Швеция Карл-Оскар Болин каза миналия месец, че тъй като глобалният контекст се е променил, информацията за шведските домакинства също трябва да отразява промените.
Поради дългата си граница с Русия и опита си от война със Съветския съюз през Втората световна война, Финландия винаги е поддържала високо ниво на отбрана. Швеция обаче намали инфраструктурата си и едва през последните години започна да се подготвя отново.
„От финландска гледна точка това е малко странно“, според Илмари Каихко, доцент по военни изследвания в Шведския университет по отбрана. „Финландия никога не е забравяла, че войната е възможна, докато в Швеция хората трябваше да бъдат малко разтърсени, за да разберат, че това наистина може да се случи“, казва Каихко, който е от Финландия.
Ръководствата включват инструкции какво да правят в случай на няколко сценария и призовават гражданите да се уверят, че могат да се справят сами, поне първоначално, в случай на кризисна ситуация.
Финландците са питани как биха се справили без електричество дни наред при зимни температури до -20C. Техният контролен списък включва също йодни таблетки, както и лесна за готвене храна, храна за домашни любимци и резервно захранване.
Шведският контролен списък препоръчва картофи, зеле, моркови и яйца заедно с кутии сос болонезе и готова супа от боровинки и шипки.
Една от най-важните препоръки е да запазите достатъчно храна и питейна вода за 72 часа.