Нечувано в България - Новата председателка на Съвета за електронни медии Симона Велева обикаля страната, за да подобрява медийната грамотност в регионалните медии. Сред темите, които тя засяга по време на срещите си с тях, са дезинформацията и борбата с нея, европейските регулации и Кодекса за поведение спрямо нея.
Припомняме, че през 2022 година бе взето решение председателският пост в медийния регулатор да бъде зает на ротационен принцип от Габриела Наплатанова и от Симона Велева. Тя “пое щафетата” през октомври тази година, като предстои да бъде на поста до април 2025. .
Коя е Симона Велева?
Симона Велева е доктор по конституционно право от ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, където завършва специалност „право“. Понастоящем хоноруван асистент по медийно право и етика и авторско право в Американския университет в Благоевград.
Симона Велева е работила с различни медии, журналисти и организации, включително по проекти, свързани с етичното отразяване на деца в медиите, борба с дезинформацията, борба с езика на омразата и други.
Работила е като експерт към Висшия адвокатски съвет, като работата й включва подготовка на становища пред Конституционния съд, преглед на законопроекти и други актове, обявени за обществено обсъждане и внесени в Народното събрание и подготовка на становища по тях.
Работила е с множество организации като Българския дарителски форум, КНСБ, УНИЦЕФ и други по теми, свързани с права на човека, права на децата и право на изразяване. Под нейна редакция са излезли преводите на български език на Италианската, Испанската, Португалската конституции, сборник с практика на Федералния конституционен съд на Федерална република Германия, в неин превод излиза Основния закон на Германия. Експерт е към Международния фонд за дигитални права – Digital Freedom Fund.
Симона Велева е активен застъпник за глухите хора и за правото им на изразяване на мнение. Участва активно в работната група към Министерство на образованието и науката по изработването на Закона за българския жестов език (Обн. ДВ., бр. 9 от 2 февруари 2021 г.), като представлява организации на глухите хора пред Народното събрание при приемане на законопроекта. Наред с това работи по прилагането на закона и повишаване на достъпа на глухи лица до медии и медийни услуги и гарантиране правото им на изразяване на мнение.
Защо поведението ѝ е похвално?
В продължение на години СЕМ беше бухалка в ръцете на политици, обществени фигури и всякакви влиятелни личности и групировки, които през него мачкаха неудобните медии. За него бяха невидими нарушенията на “големите”, но в същото време беше готов на всичко да защитава интересите им, когато някой си позволи да ги разследва и да разкрие корупционните им практики. В същото време реална работа с медиите липсваше. Липсваше и опит за чуваемост за проблемите им, довели България за няколко години до незавидната 112-та позиция по свобода на медиите. За сметка на това бившата председателка на регулатора Соня Момчилова не просто не полагаше усилия за спиране на дезинформацията и подкрепа на медиите в тази посока - тя лично разпространяваше такава, което стана причина за искането на оставката ѝ:
За първи път виждаме промяна в този модел. Виждаме реални действия от регулатора срещу дезинформацията. Виждаме и председател, готов лично да влезе в борбата с нея. Надяваме се това добро впечатление да се запази и да се надгражда - време беше да стигнем до такъв пример!