Мръсният въздух е причина за смъртта на 1 от 10 българи по данни на Световната здравна организация. Това са над 10 000 смъртни случая годишно. Европейската комисия е завела, дори две наказателни процедури срещу България. За 5 години страната ни е загубила населението на град с размерите на Велико Търново. Наши зрители подадоха сигнал, че станции за измерване чистотата на въздуха там са разположени в паркове и сред дървета и показват ниски нива на замърсяване. Манипулира ли се по този начин реалната картина? Отговор търси репортаж на NOVA.
Квартал „Картала“ във Велико Търново е един от най-динамично развиващите се. Все повече млади хора и семейства избират да живеят там поради една причина – мястото е високо, с чист въздух и красива гледка.
Измервателните съоръжения в района не са държавни, а общински. Поставени са в рамките на проект за подмяна на стари чепки на дърва и въглища – с нови еко уреди.
„Отговарят на всички изисквания, сертифицирани са, проверяват се, но сега се използват само в рамките на проекта и за информация на гражданите”, обясни Зорница Миладинова, еколог в община Велико Търново.
Според жители на старата столица големите проблеми с въздуха над Велико Търново са не в тези точки, а в крайните квартали, където в близост е голямо дървообработващо предприятие. Търсим измервателни станции на въздуха в тези три квартала. Намираме една – в двора на детска градина, недалеч от дървообработващото предприятие. Оказа се, че тази станция е финансирана и поставена от самото предприятие, а данните от отчитането се предоставяли на Агенцията по околна среда.
От предприятието също следили показанията на станцията, която определят като независима. И всичко било наред.
„Бихме искали да Ви уверим, че от месец март 2024 г до днешна дата независимата емисионна станция в кв. „Чолаковци“ не е показала измервани стойности над допустимите по отношение на фини прахови частици и формалдехид”, съобщават оттам.
Позицията на МОСВ пък е следната:
„На територията на Велико Търново има един ръчен пункт за мониторинг на качеството на атмосферен въздух ,позициониран в РИОСВ”.
Намираме уреда на терасата на екоинспекцията - сред широколистни и иглолистни дървета. От РИОСВ, заявиха че търсят ново, подходящо място за тази станция – в някой от засегнатите квартали.
Инженер Елена Григорова е бивш директор на регионалната екоинспекция във Велико Търново, която отговаря и за област Габрово. Понастоящем тя ръководи проект за подмяна на старите електроуреди с нови в съседния град-рекордьор у нас по замърсен въздух – Горна Оряховица. Според Григорова автоматичните станции са малко и морално остарели.
Коментарът на “Господарите”
Мръсният въздух буквално ни убива, но вместо всеки от нас да вземе мерки срещу него, се правим, че не го виждаме. Караме си замърсяващите автомобили до кварталния магазин или до офиса, намиращ се на метри от метрото, защото много държим да сме си с него. Горим в стари печки у дома отпадъци, за да не ги изхвърлим - или просто защото е по-евтино. Мълчим си, когато съседите го правят. Работим в предприятия, които замърсяват и заобикалят хитро проверките, но си мълчим, за да не си загубим работата. Гласуваме за политиците, за които ни наредят шефовете на същите, за да си стоим на сигурното работно местенце - а на тях им е последна грижа като законотворци дали ще живеем, или ще умрем от рак на белите дробове - все ще си намерят нови избиратели. За справка - изборите в Гълъбово, Бобов дол, Козлодуй и т.н.
Истината е, че сами сме си виновни. И с изборите си, и с апатията. Надяваме се някой ден да го осъзнаем и да променим цялата си нагласа, преди да сме стигнали до момента с “последният, който да загаси лампата”.