Само 2% от бюджета за здравеопазване отива за психиатрична помощ. Това обясни пред NOVA проф. Вихра Миланова.
Затова персоналът в психиатрите у нас настояват за увеличение на парите в бюджета за психиатричната грижа. 65 лв. са определени като бюджет за издръжката на един пациент в болниците, а 52 лв. за дневните центрове. Последното увеличение е било преди 3 години. Психиатричните заведения не работят по договор с НЗОК и разчитат изцяло на бюджета, който се формира от здравното министерство.
„В тези пари се включва хотелската част, заплати, осигуровки, ток, вода, лекарства и храна. Най-големият разход са заплатите на персонала. Когато ни дадоха 65 лв., минималната работна заплата беше 650 лв. Към момента е 933 лв., а от 1 януари ще е 1077 лв. На нас ни трябва по 120 лв. на легло за ден. Имаше обещание от МЗ че ще направят необходимото поне да станат 90 лв., но това не се случи”, заяви д-р Матев, управител на болница.
Д-р Панайотов пък алармира, че е възможно да се стигне до закриване на отделения заради липса на персонал. „В Разград вече е закрито. Персоналът бяга от психиатрията поради липса на адекватно финансиране. Психиатричната грижа е грижа за обществото като цяло. Нашето финансиране трябва да бъде удвоено или утроено”, поясни той.
Коментарът на “Господарите”
За съжаление, от години един от най-сериозните проблеми в държавните психиатрични болници е липсата на контрол от страна на държавните институции. Болниците се финансират по методиката на историческия бюджет – остаряла система, действала преди времето на здравното осигуряване. При този бюджет няма пряка връзка между обема и качеството на извършените медицински дейности и постъпващите средства. Поради тази причина психиатриите не се проверяват от Националната здравноосигурителна каса. Изпълнителна агенция “Медицински надзор” ги проверява само при подадени жалби от пациенти, което е рядкост. Затова се надяваме, че Прокуратурата ще свърши работата си и ще наложи необходимия контрол. Време е!