Очаквайте неочакваното: Цените на жилищата в големите градове полудяха. Еуфория, прегряване, надценяване, изкривяване, рекорди на пазара на недвижими имоти. Накратко - цените на жилищата в големите градове у нас полудяха през последните години. Брокерите все по-трудно се наемат да прогнозират с колко ще поскъпват, след като пазарът разби прогнозите им на пух и прах. Очакванията им за плавен ръст на цените ги опроверга, а мерките на Българска народна банка за успокояване на пазара не дават резултат, пише Mediapool.
Така изпращаме поредната година по ръст на цени и сделки с недвижими имоти. Средната цена на жилищата в София вече гони 2000 евро/кв.м, а тези във Варна и Бургас изпревариха Пловдив, по данни на агенция за недвижими имоти Bulgarian Properties.
"Цялата "лудост", която наблюдаваме на жилищния пазар в последните години, се дължи на оптимизма, който имат хората вследствие на растящите заплати и ниските лихви по ипотеките", коментира д-р Мирослав Владимиров, преподавател в Икономическия университет във Варна и член на Съвета на директорите на агенцията за имоти "ЕРА България" по време на форум на форум за имоти в София. Според него пазарът вече показва признаци на "надценени имоти".
Другият фактор, който помпа цените нагоре, е очакването влизане на България в еврозоната, което обаче все се отлага. Последният дедлайн е 1 юли 2025 г., но това е малко вероятно да се случи на фона на липсващ държавен бюджет за следващата година и редовно правителство.
Тази "лудост" на пазара на имоти е характерна за икономически активните региони - там, където има хора. Най-стремглаво е поскъпването в София, Пловдив, Варна и Бургас, но цените растат още и в Русе, и в Стара Загора, сочат данните на НСИ.
"Надявам се хората да осъзнаят, че вече е достигнат ценови пик", казва Полина Стойкова, изпълнителен директор на Bulgarian Properties.
От "Имотека" смятат, че надценените жилища трудно ще бъдат реализирани на пазара през 2025 г. , а от "Адрес" са на мнение, че пазарът през следващата година е "трудно предвидим".
Средната обща цена на закупените апартаменти в София се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на 2023 г., сочат данните на Bulgarian Properties. По данни на агенцията при завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2300 - 2500 евро/кв.м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4000 евро/кв.м, което е психологическата граница за сключване на сделки към момента.
Въпреки тези стряскащи стойности, данните на Агенцията по вписванията показват, че сделките с имоти в София бележат ръст от близо 13% за деветмесечието на годишна база. За първите девет месеца на годината в София са вписани 24 818 сделки.
Новото строителство не успява да компенсира интересът към покупката на жилища в столицата.
Брокерите са единодушни, че и през новата 2025 г. цените на жилищата ще продължат да растат, ако БНБ и държавата не вземат мерки. Неслучайно годишната конференция на Национално сдружение "Недвижими имоти" в края на годината мина под мотото "Бъдещето на имотите - очаквайте неочакваното".
Преди празниците стана ясно, че правителството е внесло в парламента промени в Закона за ДДС, с които се предвижда облагане при продажбата на имоти с 20% ДДС и за продавача, дори това да е единствено му жилище. Министерството на финансите все още не е разяснило публично каква е идеята на тази промяна. БНБ засега не дава индикации, че ще въвежда допълнителни рестрикции в опит да укроти кредитирането при покупката на жилища.
Едно е сигурно миграцията към големите областни центрове ще продължи, което ще оказва натиск върху търсенето на жилища за покупка или под наем. На фона на растящите спестявания в банките, по данни на БНБ, двуцифрения ръст на заплатите в държавния сектор и приемането на еврото, със сигурност част от тях ще бъдат инвестирани отново в жилища, докато други ще се насочат към криптовалути, акции или злато.
В Лозенец или Манхатън са по-скъпи апартаментите (видео)
Във видеото по-горе ви припомняме нашето виртуално Монополи, но с истински имоти.