Сигнализирай!

Ето как може да гласувате за думи на годината

Gospodari.com
Gospodari.com
06.01.2025 г.
164
0

Значимите теми за нашето обществото могат да се откроят чрез думите, които са оставили отпечатък върху нас. Точно тях се търсят за четвърти пореден път в „Думи на годината с „Как се пише?“. Във фокуса на широкообхватното проучване е анализът на обществените нагласи и процеси през изминалата 2024 година.

Кампанията се провежда онлайн и дава възможност на всеки от нас да се включи в нея, разказва NOVA. В периода от 6 до 10 януари предложенията се събират на страниците на платформата за грамотност във Facebook, в Threads и в X. След това жури, съставено от специалисти с дългогодишни наблюдения на обществените процеси, ще избере десетте най-запомнящи се думи и изрази. Финалното гласуване за излъчване на първите три ще се проведе чрез анкета на сайта „Как се пише?“ между 13 и 18 януари, а резултатите ще станат ясни на 20 януари. 

 „Изкуствен интелект”, „сглобка” и „времеубежище”, а също – „война”, „избори” и„преценям”. Това са част от най-популярните думи сред българите през последните години, събрани от платформата „Как се пише?”.

Моята дума би била избори – като визирам политическите, но ми се ще да я извадя от този ѝ смисъл. Това са изборите, които правим всеки ден и всеки час“, посочи писателят Захари Карабашлиев. 

Ето коя е думата на 2024 година според речника на "Кеймбридж"

Една от знаковите думи на годината е „Гунди“. Мнозина от нас гледаха филма за тази светла личност и силно се надявам да се промъкне сред първите десет“, посочи създателят на „Как се пише?“ Павлина Върбанова. 

От платформата наблюдават, че посочваните думи не само бележат реални събития, но и са сигнал за това какво притеснява или вълнува обществото. „Бихме искали, когато обявим резултатите, да се опитаме да открием какво се крие зад тях“, допълни тя. 

Добре е да се чуе гласът на хората – особено в тези турбулентни времена“, смятат организаторите на традиционната инициатива – д-р Павлина Върбанова, създателка на „Как се пише?“, и Доротея Николова, учителка по български език и литература и журналистка. 

Те допълват, че и в геополитически план, и у нас хората са силно разединени и търсенето на път едни към други става от първостепенна важност за запазването на възможността да живеем в общност.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.