Сигнализирай!

Съдът в Перник: АПИ има частична вина за катастрофата на "Струма" от 2021 (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
Преди 3 часа
86
0

Дни след като Окръжният съд в Перник излезе с решение по едно от делата, заведени от близки на загинали в пътния инцидент през 2021 г. на магистрала "Струма", магистратите се произнесоха и по второ дело, заведено от близки на загинали в трагичния инцидент, предава bTV.

Решението е идентично с първото становище на магистратите. Според него АПИ отговаря за десет процента от настъпилите вреди при пътния инцидент. Освен това трябва да заплати на родителите на една от жертвите обезщетения в размер от по 20 хил. лева на всеки родител плюс законната лихва от датата на катастрофата до окончателното изплащане на вземането.

„Първо е имало нарушена шумна маркировка, която е трябвало да предупреди шофьора, че той излиза от лентата. Съдът е установил, че участъкът не е бил с необходимите сертификати за годност“, заяви адвокатът на близките на загиналите Николай Димитров.

Признава и обстоятелствата, че за процесния участък от АМ „Струма“ няма издаден акт 16 за автомагистрала и поради това е със статут на скоростен път, като отсечката е пусната за движение през 2007 г. на етап акт 15.“, се казва още в съдебното решение.

Над 2 години след трагедията на АМ "Струма", погубила 45 души - какво наказание получи отговорната фирма? (видео)

От него става ясно, че шофьорът е карал автобуса със 106 километра в час, като максимално разрешената скорост в участъка е била 120.

Геометричните характеристики при проектирането на такъв път обаче не са спазени – проектирания напречен наклон на кривата отговоря на скорост от 90 километра в час, но липсва поставен пътен знак Б26/90 километра на необходимите места, който да ограничи скоростта.“

Констатирано е и че мантинелата не е била от клас и носимост, достатъчна да задържи превозно средство с теглото и габаритите на автобуса.

При вторите две мантинели, ако са били с необходимата еластичност, е нямало да се разкъсат и едната от тях да запречи вратата, където са били скупчени всички“, добави Николай Димитров.

Решението на съда подлежи на обжалване пред Апелативния съд в София. Очаква се да станат ясни и становищата по останалите дела, заведени от близки на жертвите.

Коментарът на “Господарите”

Припомняме, че катастрофата на АМ "Струма" стана малко след 02:00 часа на 23 ноември 2021 г., на 31-ия километър, близо до село Боснек. Туристически автобус, в който пътуват 52-ма души, се блъска в мантинелата, запалва се и напълно изгаря. В резултат загиват 45 души, а други 7 са ранени.

Автобусът, собственост на фирмата от Република Северна Македония „Беса Транс“, се връща от екскурзия до Истанбул и пътува към Скопие. Първоначалните заключения са, че виновен е шофьорът на автобуса, който е карал с висока скорост.

Освен него собственикът на компанията получава 1 година и 8 месеца затвор за фалшифициране на документите, с които автобусът е преминал македонско-българската граница.

Сега се потвърджава и версията, че АПИ също има вина заради нередности по въпросната отсечка, които са допринесли за трагичния инцидент. Отчетност няма, а за наказани можем да мечтаем.

Жители на Северозапада организират пореден протест заради лошите пътища

Основен път в ремонт образува километрични задръствания в Плевенско (видео)

Недоволство в Добрич заради улица, която "плаче" за ремонт от 40 години (видео)

Глобиха шофьор, строшил колата си в дупка, защото "вината си е негова" (видео)

Голяма част от пътната мрежа в страната ни е в окаяно състояние. Правят се схеми с обществените поръчки, избират се ясни изпълнители с неясни критерии, пестят се материали, а след това се правят ремонти на ремонти. Строителният контрол също е несбъднат блян. А резултатът е налице.

Колко още хора трябва да загинат и колко средства трябва да потънат преди проблемът с пътищата ни да бъде решен?

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.