Все повече държави взимат решение да ограничат или забранят достъпа до TikTok, съобщава NOVA. Приложението носи сериозен риск от пристрастяване при деца и младежи, според Европейския съюз.
"Продажба или забрана": TikTok ще бъде забранен в САЩ от неделя
След краткото спиране на платформата в САЩ, голям брой потребители изразиха негативните си реакции срещу забраната. Те посочват, че TikTok е жизненоважен маркетингов инструмент за малки бизнеси. Някои също обясняват, че TikTok им е осигурил препитание, когато са загубили работата си в традиционна медия.
TikTok отново заработи в САЩ след коментари на Тръмп
Държавите Индия и Непал са първите в света, които изцяло забраняват употребата на TikTok. По техен пример Афганистан, Иран, Киргизстан, Узбекистан и Сомалия също забраниха достъп до платформата. В 16 държави в Европа се въъвеждат ограничения за ползване през служебни телефони на държавни служители.
Киберекспертът Любомир Тулев коментира, че TikTok не е по-опасна от останалите социални мрежи и уточнява, че принципът на предоставяне на потребителска информация е един и същ. А според ЕС рискът от пристрастяване за младите е висок.
Тулев добавя, че от ранна възраст децата вече имат достъп до социални мрежи и е лесно за тях да се пристрастят. В киберпространството обаче се крият и много опасности. Като бивш служител на ГДБОП в отдел “Детска експлоатация”, той посочва, че е бил свидетел на много случаи, в които са били застрашени деца.
Неговият съвет за по-висока сигурност е да има добра комуникация между деца и родители.