Сигнализирай!

Ботокс - прекалено скъпата красота (Коментарът на редактора)

Gospodari.com
Gospodari.com
05.02.2025 г.
4441
0

В последно време станахме свидетели на това колко скъпо всъщност може да ни излезе поставянето на ботокс - все повече жени търсят спешна медицинска помощ след поставянето му, четири от тях са настанени в болница, а една е в тежко състояние.

Какво представлява ботокс или ботулинов токсин?

За първи път в края на 19 век от белгийския учен Професор Емил Ван Ерменгем е била открита бактерията Clostridium botulinum, която е отговорна за синтезирането на т.нар. ботулинов токсин. Белгиецът е трябвало да разкрие причините за масово хранително натравяне от консумация на колбаси (инфекциозното заболяване „ботулизъм“). През 1970 започва използването му за лечение на кривогледство. По време на терапиите се установява, че токсинът изглажда и бръчките в зоната между веждите. След като е била доказана неговата ефективност именно в разкрасителните процедури, Американската компания Allergan лицензира лечението и брандира продукта си - Ботокс. И така започва неговото комерсиално приложение.

Познати са няколко типа ботулинов токсин – А, B, C, D, E, F и G, като за медицински цели се използват основно тип А и много рядко тип В. Ако попадне в храносмилателната система и то в особено големи количества, ботулиновият токсин може да предизвика заболяването ботулизъм, както и някои случаи на затруднено преглъщане, аспирационна пневмония и/или потенциално фатално респираторно заболяване. Пациенти с подчертани невромускулни нарушения, включително нарушено гълтане, имат по-голям риск да развият тези нежелани реакции. При пациенти с подобни оплаквания ботулиновият токсин трябва да се приема под непрекъснато медицинско наблюдение, и то само когато ползата ясно надвишава риска. 


Какво обаче се случва на практика у нас и как се стигна до пандемията от усложнения след поставяне на ботокс?
През последните години процедурата се извършва във фризьорски и козметични салони, почти толкова често, колкото в медицински центрове и лечебни заведения. Дали обаче там се правят необходимите тестове за потенциални алергии и непоносимости към прилагания продукт? И знаят ли как да реагират при странични ефекти хора без необходимото медицинско образование?

В листовката на ботулиновия токсин се споменава изрично да се внимава да не бъде инжектиран продуктът в кръвоносен съд. Къде се намират кръвоносните съдове и мускулите обаче, не се учи на курс за поставяне на филъри и ботокс.

Кой и къде може да поставя ботокс?
Поставянето на филъри и ботокс е регламентирано в Наредба №6/24.08.2015 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Пластично- възстановителна и естетична хирургия“. Според документа процедурите спадат към хирургическите операции и манипулации и са изрично упоменати като хирургически манипулации, които се извършват единствено и само в лечебни заведения за болнична и специализирана грижа и извънболнична медицинска помощ. Наредбата поставя като условие за извършването на подобни манипулации не само лице с медицинско образование, а лице с придобита специалност в областта на пластично-възстановителната и естетична хирургия.

Индивидуалната практика за първична или специализирана медицинска помощ се организира и осъществява от лекар с призната специалност по обща медицина или съответната специализация, или от лекар по дентална медицина. Пред търговския регистър това обстоятелство се установява с представяне на копие от диплома за завършено образование.


Това означава, че ако ви предложат поставяне на ботокс, филъри и други хирургически интервенции във фризьорски салон, масажно студио или каквото и да е друго студио, различно от лечебно заведение за болнична и специализирана грижа или извънболнична медицинска помощ, това е незаконно.

Напомняме ви че можете сами да проверите дали дадено лице е лекар и каква е неговата специалност чрез справка в сайта на Българския лекарски съюз.
А дали лечебно заведение е лицензирано като такова - в регистъра на лечебните заведения. 
Няколко клика в рамките на минути могат да ви спестят месеци здравословни проблеми и дори да ви спасят живота!

Рискове за пациента и мнения на специалисти

През последните 10 години в България са регистрирани общо 16 случая на ботулизъм, като само при част от пациентите се е наложило прилагане на ботулинов антитоксин. В периода 2017-2021 г., както и през изминалата 2024 г. няма нито един регистриран заболял, съобщават от Здравното министерство. Тази година обаче има цели 11 жени с усложнения след процедурата, част от тях са хоспитализирани в болница „Пирогов“, като една е в тежко състояние. Установено е, че те са жертва на една и съща козметичка - Арина Осипова, която открили през Instagram под името Д-р Годз. За нея стана ясно, че нито е медицинско лице, нито е имала право да извършва подобен тип процедури. Повечето от жените обаче се доверили на бялата ѝ престилка, обещаващите резултати и сравнително ниската цена на процедурите и резултатът е налице. 

Лекари от „Пирогов“ спасиха жена с опасност за живота след поставяне на ботокс

Началникът на Клиниката по нервни болести на „Пирогов“ доц. Мария Димитрова разказа, че пациентката в тежко състояние е диагностицирана с ятрогенен ботулизъм -  рядко, но потенциално животозастрашаващо състояние, вследствие на употреба на ботулинов невротоксин. В някои случаи прогресирането на паретичните промени може до доведе и до въвличане на дихателната мускулатура и възникване на дихателна слабост, налагаща изкуствена белодробна вентилация. При другите жени с по-леки усложнения се наблюдават симптоми, които включват: замазано виждане, паднали клепачи, силна умора, всеобщо объркване и затруднение при речта.

„Загубих зрение на лявото око, клепачът падна, изпитвах екстремна умора до степен, в която не мога да заведа детето на училище. Симптомите ставаха интензивни и на 15-17 ден буквално не можех да стана от леглото. Спъвах се, залитах”, разказва една от потърпевшите.

След ботокса: Още една от пострадалите жени сподели как се е чувствала (видео)

Дерматологът д-р Росица Денмева обяснява, че при извършване на такава процедура в медицинско заведение пациентът задължително получава номер на продукта и информация за него. Тя смята, че най-вероятно е била поставена висока доза от веществото или е използван нелегално произведен токсин, с които обаче на практика всеки може да се сдобие след поръчка от интернет, благодарение на пълната липса на контрол от страна на институциите.

"Имам информация предимно за козметици, но дори и за сервитьори, които са се преквалифицирали в инжектори на ботокс - а това е безумно. Фактът, че тези хора, които нямат право да практикуват, все още работят, напълно нелегално, ме кара да мисля, че става въпрос за корупция на много ниско ниво" - това заяви зам.-председателят на Асоциация "Пациенти на Естетичната Медицина" Нели Георгиева.


Адвокатът по медицинско право Мария Петрова подчерта, че ботулиновият токсин е лекарство, с което работят само лекари и че друго лице няма право да го прилага. Тя допълни, че в България има порочна практика, при която дори лекари си позволяват да пътуват и поставят инжекции по салони, при познати, в апартаменти и дори да делят ампули и призова дамите да бъдат внимателни къде отиват и на кого се доверяват за подобни процедури.


Напомняме ви, че още през 2024 година акция на Европол конфискува нелегален ботокс и други фалшиви медицински изделия, за които стана ясно, че могат да причинят сериозни здравословни проблеми или да бъдат потенциално смъртоносни.

А Асоциацията на пациенти на естетичната медицина пък подчертава, че е сигнализирала за незаконния продукт и широката му употреба у нас, в продължение на 4 години, но без резултати.

След случаите на пострадалите жени у нас, най-после Софийската районна прокуратура реши да се самосезира и да започне проверка по случаите. 
Разпитаха „лекарката“, пратила жени в болница след инжектиране на ботокс (видео)


Продължаваме да следим темата и се надяваме да няма повече пострадали от подобни процедури. И по-важното - всички да бъдем особено внимателни при избора на специалисти и лечебни заведения, да се информирате и да не се доверявате на всеки, предложил по-добра цена за процедури, касаещи здравето ни. Защото цената, която може да платим в последствие е много по-висока. Неприемливо е здравето да бъде за сметка на красотата.

По материала работи: Никол Димитрова

 

 

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.