Сигнализирай!

Софиянци „задлъжняха“ заради мними сделки с фалшифицирани документи (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
07.03.2025 г.
3027
0

Софиянци се оказаха жертви на измами със собственост на имоти и се превърнаха в длъжници по сделки, които не са подписвали.

Разследване на NOVA представя как една от жертвите Илия Минчев от София открива, че банковата му карта е блокирана преди половин година заради дълг от 600 000 лв. към софийска фирма. Проблемът възниква след като той продал апартамент в „Борово“ на фирма „Билд комфорт 18 ЕООД" и получил 300 000 лв. в брой, но не предал нотариално имота навреме. В последствие е осъден от Софийския търговски арбитражен съд, но е установено, че неговият подпис на договорите е бил фалшифициран.

Адвокатът на Илия Даниела Грънчарова коментира, „Софийският апелативен съд отмени разпореждането на Софийски градски съд по търговско дело и обезсили издаденият изпълнителен лист, което е изключително благоприятно развитие. Въпросното определение на Софийския апелативен съд не подлежи на обжалване. Ще му бъдат възстановени средствата, които към настоящия момент са запорирани и вече 6 месеца той е лишен от възможността да ползва собствените си доходи.“

По случая започва досъдебно производство.

Сигналите от чужденци за имотни измами у нас продължават (видео)

Адвокатът допълва, „Това, което категорично може да се каже на този етап е, че действително е установено, че Илия Атанасов Минчев не е полагал подписи на нито един от документите. Нито на предварителен договор, нито на известието от арбитражния съд, не е и уведомяван за това арбитражно решение.“

Говорителят на СРП Николай Николаев поясни, „В хода на проверката са събрани достатъчно доказателства за извършено престъпление, а именно използване на неистински частен документ. Първоначалните данни водят дотам, че вероятно подписът не е положен от неговия автор. Въпросът е този, който го е употребил, знаел ли е , че същият документ е неистински. Ако е знаел, отиваме към съзнателно ползване на фалшиви частни документи.“

От май миналата година, когато банковата карта на Илия Минчев е блокирана, до съвсем скоро, когато запорът е вдигнат, той е живял без никакви доходи. След първото журналистическо разследване по случая, негови съученици от основното училище са събрали средства, за да му помагат всеки месец, осигурявайки му средства за храна, телефон и ток. Разследването разкрива, че макар Илия да е бил осъден от Софийския търговски арбитражен съд, офисът на този съд е затворен, оставеният телефон за връзка не работи, а всички обозначителни табели са премахнати. Допълнително става ясно, че лицата, които по документи ръководят този съд, имат криминални присъди за различни дребни кражби и измами. Председателят на съда, Венцислав Маринов, дори е бил задържан за измами с кредити.

Грънчарова добави, „Така и не успях да установя къде е деловодството на този съд, нито къде се съхранява документацията. Навява ме на мисълта, че там проформа е имало посочено седалище на съда и затова е имало табела. Но всъщност вече дълбоко се съмнявам, че някога там е действал съд. След като член на Управителния съвет на този съд е криминално проявено лице, тогава какво може да си помисли и как може да се иска обществото и хората и гражданите да имат доверие на една такава институция.“

Жена твърди, че лекари са отнели неин имат с фалшиви документи (видео)

Илия не е първият осъден по подобен начин от Софийски търговски арбитражен съд. Стефан Родев от София, който притежавал няколко имота – четири апартамента в кв. „Подуяне“, половината от жилище на ул. „Бистрица“ и цветарски магазин на бул. „Васил Левски“, също бива съден. Преди смъртта си Родев завещава цялото си имущество на Никола Никифоров – мъжът, който се е грижел за него в продължение на години. Родев умира от инфаркт през февруари миналата година, а само час след издаването на смъртния му акт съдебен изпълнител налага запор върху всичките му имоти. Това се случва, след като Софийският търговски арбитражен съд го осъжда да плати неустойки в размер на милион и половина лева, а Софийският градски съд издава изпълнителен лист срещу него – въпреки че художникът вече не е жив.

Според документите, които довеждат до това решение, приживе Родев е продал всичките си имоти на софийска фирма срещу заплащане от милион и половина лева в брой. Никола Никифоров, който се е грижил за художника, категорично заявява, че сделката е изцяло фалшифицирана. Разследването установява, че по времето, когато Стефан Родев уж е продал апартаментите си, управител на фирмата купувач е бил Александър Илиев, който е бил безработен и имал зависимост към алкохола. По информация той често се съгласявал срещу скромни суми да фигурира като фиктивен управител на различни фирми. В резултат на разследването Софийски апелативен съд обезсилва решението срещу Родев, но все още предстои решение на Върховния касационен съд.

Междувременно се появява нов претендент за имотите на Стефан Родев, Антон Станчев. Той представя завещание, според което художникът му оставя цялото си имущество малко преди смъртта си, твърдейки, че са били близки партньори. Разследващите случая откриват Станчев в нетрезво състояние в дома му, а негов познат разкрива, че е безработен и със здравословни проблеми.

Никола Никифоров коментира, „Явно имат сериозен интерес да придобият тези имоти и пробват, ако не стане с арбитражното решение, както не стана със продажба чрез съдия изпълнител. Изпълнителният лист беше отменен, съответно се появи това ново завещание. Предполагам, че ако то отпадне по някакъв начин, сигурно ще се появи нещо друго, по-ново.“

Тези случаи разкриват притеснителните пропуски на съдебната система и рисковете граждани да се превърнат в жертви на измамници, благодарение на фалшиви документи, които затрудняват възлагането на справедливост.

 

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.