Осъден за конфликт на интереси: Техническият университет смени ректора си
Техническият университет смени ректора си, осъден за конфликт на интереси. До тази развръзка се стигна в четвъртък на извънредно общо събрание на висшето училище. Първа точка в дневния ред бе отзоваването на проф. д.н. инж. Иван Кралов, а втора - избор на нов ректор, пише Mediapool.
Самият Кралов бе окончателно осъден за конфликт на интереси с решение на Върховния административен съд (ВАС) от 20 февруари. На неговото място бе избран проф. д-р Георги Венков, досегашен зам.-ректор на университета.
Ректори в България декларират високи годишни заплати и милиони във влогове
Как се стигна до смяната?
До смяната се стигна в четвъртък на извънредно заседание на Общото събрание на висшето училище. Изненадващо в самото му начало Кралов обяви, че е подал оставка, разказаха неофициално присъстващи. На негово място бе избран Георги Венков с 437 гласа "за" при 505 гласували да довърши на мандата на своя предшественик до 2027 година.
До смяната на Кралов се стигна след като стана ясно, че докато заемаше поста, сам си е раздал допълнителни възнаграждения за "образцово изпълнение на служебните си задължения или за постигнати добри резултати".
Кралов бе окончателно осъден за конфликт на интереси с решение на Върховния административен съд (ВАС) от 20 февруари.
С решението се отхвърли жалбата на ректора срещу решение на антикорупционната комисия за конфликт на интереси. ВАС отмени решението на съда от първа инстанция и потвърди решението на антикорупционната комисия, което означава, че ректорът ще трябва да плати глоби за близо 30 хил. лв.
През 2021 г. Кралов е издал пет броя заповеди с поименни списъци с индивидуализирани допълнителни възнаграждения в свой частен интерес и в противоречие със Закона за противодействие на корупцията, се посочва в решението на съда.
"Ректорът не е следвало да определя сам на себе си допълнително възнаграждение за образцово изпълнение на служебните си задължения или за постигнати добри резултати", смята съда.
От Съветът на настоятелите обаче застанаха зад него, твъдеейки, че въпросът до колко това може да се смята за самонаграждаване е "казусен".
Предисторията
Проф. Кралов първоначално бе избран за ректор през 2019 г., но след жалба на бившия зам.-ректор на университета проф. Веско Панов до ВАС изборът му бе отменен. Тогавашният образователен министър Николай Денков не назначи служебен ректор, а Кралов излезе в отпуск. Впоследствие той беше преизбран на поста в началото на 2022 г.
През февруари 2022 г. тогавашният образователен министър Николай Денков сезира антикорупционната комисия заради финансови нарушения в Техническия университет. Вътрешен одит на Министерството на образованието и науката (МОН) по сигнал на проф. Панов разкри, че за малко повече от два месеца висшето училище е раздало на служителите си бонуси на стойност близо 3.5 млн. лв., като някои са получавали допълнителни възнаграждения повече от веднъж месечно.
Според одита от 1 ноември 2021 г. до 10 януари 2022 г. в ТУ – София са издадени 68 заповеди за изплащане на допълнителни трудови възнаграждения – 47 за заемащи ръководни функции и 39 за персонал, който не е научнопреподавателски с ръководни функции.
През есента на 2022 г. антикорупционната комисия установи конфликт на интереси и наложи глоба от 30 хил. лв. на ректора, но той обжалва и Софийският административен съд реши в негова полза. ВАС обаче отмени решението на съда от първа инстанция и отхвърли жалбата на ректора, което доведе до решението за неговото отзоваване в четвъртък.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!