Президентът на Република Сръбска е с международна заповед за арест
Офисът на Интерпол в Сараево е издал международна заповед за арест на президента на Република Сръбска Милорад Додик и на председателя на парламента на РС Ненад Стевандич, съобщава NOVA.
В заповедта се посочва, че споменатите лица са граждани на Босна и Херцеговина и на Република Сръбска. Додик и Стевандич се издирват с цел наказателно преследване за извършване на престъплението „посегателство срещу конституционния ред“ по член 156 от Наказателния кодекс.
Горепосочените международни заповеди за арест са издадени за териториите на всички държави членки.
Съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за ареста на тримата първи в Република Сръбска
На 25 март Додик посети Сърбия по случай отбелязването на 26-тата годишнина от операция „Съюзна сила“ на НАТО, която дойде в отговор на етническото прочистване, започнато от военнопрестъпника Слободан Милошевич срещу албанците в Косово. На 26 март Граничната полиция на БиХ съобщи, че провежда разследване за това как президентът на РС е преминал държавната граница със Сърбия. По-късно същия ден Додик замина за Израел.
На 26 февруари Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина изададе заповед за арест на Додик и още двама представители на парламента на Република Сръбска.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на Дейтънското споразумение се следи от върховен представител на международната общност. Той има широки правомощия, включително да налага закони, да назначава и уволнява държавни служители и др.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!