Рибарски клуб се бори за опазването на река Огоста (видео)
Членовете на "Мухаро-спининг клуб – Огоста" в Монтана, обединяващи риболовци от цялата страна, посвещават усилията си на опазването на екологичното равновесие по поречието на река Огоста; разказва репортаж на bTV. Те редовно организират акции за почистване на реката и нейните брегове, като намират разнообразни отпадъци – от автомобилни гуми до пластмасови бутилки и опаковки от риболовни принадлежности. Тези замърсявания често са резултат от небрежността на самите риболовци. Кирил Буригин от клуба споделя, че сред намерените отпадъци има множество опаковки от риболовни принадлежности и храни, оставени от рибари.
Освен почистването, клубът ежегодно зарибява реката с балканска пъстърва, закупена със собствени средства от развъдник в Пловдивско. Процесът на пускане на рибите изисква внимателно темпериране, за да се избегне температурен шок. Вальо Контев, член на клуба, обяснява, че рибите се темперират чрез добавяне на вода от реката в бидоните, в които са транспортирани, преди да бъдат пуснати в новия си дом.
Клубът също така организира училища по муховръз, където деца се обучават да изработват изкуствени мухи, имитиращи водни организми. Това не само развива хобито им, но и ги учи да разпознават различни животински видове и да наблюдават живата природа извън екраните на електронните устройства. Христо Тодоров от клуба споделя, че чрез този метод децата се учат да наблюдават как рибите гонят мухите, което ги свързва по-близо с природата.
Чрез тези инициативи "Мухаро-спининг клуб – Огоста" не само популяризира устойчивия риболов, но и насърчава отговорното отношение към околната среда, с цел да се осигури бъдеще с чисти и пълни с живот реки.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!