Около 150 000 души у нас са на воден режим, има заплаха за още много (видео)
Около 150 000 жители на България все още са на режим на водата, като най-засегната е Северна България. Обемът на язовир „Студена“ в Перник, който през 2019 г. пресъхна и предизвика голяма водна криза, в момента е наполовина, а според ВиК-Перник няма причина за притеснение.
Земеделци настояват източването на язовири за енергийни нужди да спре
Пред bTV инж. Борислав Иванов, управител на ВиК-Перник коментира, „Към момента обемът на язовира е 11 200 000 куб. м, като притокът е около 2500 литра в секунда. Това е сравнително ниско ниво спрямо последните години, но ни дава спокойствие, че над язовира има достатъчно сняг, който в следващите седмици се очаква да се стопи и да го напълни дори до максимум. Може даже да се наложи изпускане към края на май“.
Според него топенето на снеговете ще покачи обема на язовир „Студена“ до 21-22 милиона кубични метра, което ще предотврати нуждата от воден режим.
30 милиарда лева трябват за ремонт на водопреносната мрежа в страната по данни на МРРБ
Той добави, „Със сигурност ще се напълни, защото преди около 4 седмици обемът беше 15 милиона, за 4 седмици се напълни с 3 милиона, очаква се следващите седмици отново още поне 3 милиона да влязат. Това ни дава спокойствие и със сигурност мога да успокоя, че тази година няма да имаме никакви проблеми с водоснабдяването“.
Той споделя, че по-проблемни са някои други язовири в района като в Брезник, където в момента има воден режим.
„Там е доста по-малък притокът, защото вододайната зона е по-малка. Надявам се и там да има повечко валежи и снеготопене и да нямаме проблеми“, отбеляза Иванов.
Язовирите „Жребчево“ и „Копринка“ са с рекордно нисък обем (видео)
От месеци насам се сигнализира за притеснителните нива на язовирите у нас, а по стар обичай много населени места остават на воден режим. Въпреки това конкретни мерки по обновяване на водоснабдителната мрежа не се взимат. Силно се надяваме, че тази година няма да се стигне до водни кризи през летния сезон.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!