Европейската комисия предлага нови правила за полетите, неизгодни за пътниците (видео)
Предлагат се нови правила при полетите, неизгодни за пътниците. Преразглежда се Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Европейската комисия дискутира да се ограничат случаите, при които може да се получи обезщетение.
Предлага се вместо при закъснение на полет да се дължи обезщетение след третия час, както е в момента, това да се промени на 5 часа.
При отменен полет авиокомпанията сега има задължение да ни премаршрутира веднага, а ако след премаршрутирането пристигнем в крайната точка пак с над 3 часа закъснение, трябва да ни изплати компенсации. Сега се обсъжда да се дадат между 8 и 12 часа на авиокомпанията, в които тя да намери решение. Тоест, ние ще закъснеете, с да кажем 12 часа, и тя няма да ни дължи обезщетение.
Ако все пак искаме и можем да се придвижим по-бързо, ще трябва да го направим за собствена сметка. Всичко това е намаляване на ангажиментите и отговорностите, които вече са постигнати.
Брюксел предвижда промени в правата на пътуващите със самолет
Борис пътува от Прага за София, но заради лошо време самолетът не излита по разписание. Той споделя пред NOVA, че полетът е закъснял с близо 2 часа и половина. Когато каца в София с него се свързва компания посредник при закъснели полети. Борис подава всички документи онлайн и получава обезщетение от около 70%.
По негови думи предложението за увеличаване на прага на закъсненията на пет часа ще доведе до проблеми. Той смята, че ситуацията е абсурдна и ще настъпи хаос.
Потребителските организации отчитат, че при повечето полети закъснението е по-кратко от пет часа и новите правила ще ощетят пътниците. „Кръгът от потребители, които ще получат обезщетение, ще се намали драстично", заяви Йоана Стоянова, юристконсулт към Асоциация „Активни потребители”.
Колкото до отменените полети, заради тях ще трябва да се чака по 8 часа на летището. През това време превозвачът е длъжен да осигурява храна, напитки и хотел.
„Ако не се предостави тази грижа, потребителят ще трябва да се оправи съвсем сам. Това означава, че той трябва да запази билети в последния момент, което може да бъде скъпо удоволствие”, обясни Стоянова.
Авиокомпания започва да глобява закъснелите пътници
Европейският потребителски център съветва да се намери баланс между интересите на пътниците и авиокомпаниите.
Адвокатите напомнят, че, за да пуснем жалба, ще ни трябват резервацията, бордната карта и касовите бележки за храна, напитки и хотел. След подаване на документите максималният срок за отговор от авиокомпаниите е два месеца.
„Трябва да намерят на сайта на авиокомпанията формуляр, с който да подадат жалба. Ако тя не бъде удовлетворена и се свържат с нас, е достатъчно да ни упълномощят и ние движим целия процес. Но все пак, за да си спестят хонорарите е препоръчително сами да се опитват да потърсят правата си”, обясни адвокат Александър Иванов.
Настояването за тези промени идва от бизнеса. Авиокомпаниите не обичат потребителските права, защото за нас е право, за тях - задължение. Важно е обаче тези права и ангажименти на авиокомпаниите да бъдат справедлив. Без тези правила все по-често ще срещаме хаос по летищата.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!