Сигнализирай!

Factcheck: Не е вярно, че ЕС ще „краде“ спестяванията на гражданите

Gospodari.com
Gospodari.com
08.04.2025 г.
1965
0

Factcheck провери и оспори твърдението на евродепутата от „Възраждане” Рада Лайкова в YouTube канала на Мартин Карбовски от 3 април 2025 г.:

Обсъжда се да има “срок на годност” на спестяванията – ако до шест месеца след получаване на заплатата си не сме я изхарчили, тя ще изчезва от сметката. […] Това се обсъжда от Европейската комисия и Европейският парламент – не само възможно вземане на спестяванията, (…) но и насочването им към определени проекти на военната индустрия. Това значи хората да не разполагат с парите си, а бюрокрацията в Брюксел да решава как те да бъдат използвани”.

През почивните дни това твърдение събра милиони гледания и хиляди споделяния в социалните мрежи. То представлява откъс от 40-минутно интервю пред Мартин Карбовски, в което Лайкова изказва редица неверни твърдения за еврозоната и дигиталното евро. 

По думите ѝ спестявания на европейските граждани от пенсионни и инвестиционни фондове ще бъдат взимани.

Веднъж, за да бъдат вложени във военната индустрия като част от плана за превъоръжаване на Европа. И втори път – чрез въвеждане на дигиталното евро. 

Твърденията на Рада Лайкова идват в момент, в който България очаква становището на Европейската комисия и Европейската банка за готовността ѝ да се присъедини към еврозоната. 

Лайкова беше избрана за член на Европейския парламент от листата на „Възраждане“ и като такава участва в парламентарната комисия по икономически и парични въпроси. 

Според биографичната справка в сайта на партията, тя е завършила две магистърски степени по „Европеистика“ и „Европейско бизнес право“ в Германия. Била е старши съветник по европейските въпроси в Германския парламент на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD), а сега заедно с тях е част от групата „Европа на суверенните нации“, която е и „най-радикалната“ в настоящия Европейски парламент. След като в края на февруари от „Възраждане“ организираха протест срещу въвеждането на еврото, завършил с арести заради вандалски прояви срещу Дома на Европа, Лайкова излезе с едноминутна декларация пред ЕП в защита на задържаните лица.

В интервюто си пред Карбовски Лайкова не се позовава на никакви конкретни нормативни актове или документи, в които се говори за  отнемането на спестяванията на европейските граждани. 

Твърденията ѝ най-вероятно са провокирани от публикация на председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в X. На 10 март Фон дер Лайен пише: 

Европа разполага с всичко необходимо, за да поеме водеща роля в тази надпревара. Този месец Европейската комисия ще разкрие Съюза за спестявания и инвестиции. Ще превърнем личните спестявания в много необходима инвестиция“.

Фон дер Лайен говори за новата стратегия на комисията  за Съюз на спестяванията и инвестициите. Целта на този съюз е да се създадат повече стимули за гражданите, за да инвестират средства във важни за Европа области като околна среда, дигитално развитие или отбрана вместо да ги държат във влогове. В момента около 10 трилиона евро от спестяванията на гражданите се държат под формата на банкови депозити. Те са сигурни и леснодостъпни, но обикновено генерират по-ниска доходност, отколкото инвестициите на капиталовите пазари, затова се търси възможност за разгръщане на потенциала на този капитал, който да донесе по-висока възвръщаемост за гражданите. 

Съюзът за спестяванията и инвестициите е нова версия на дълго обсъждания план за Съюз на капиталовите пазари. Идеята е законите да се хармонизират и да се ограничат пречките за създаване на общи европейски възможности за инвестиции, обяснява Флориан Хайдер от Института за Финансови пазарни изследвания „Лайбниц“ пред “Дойче веле”. Заместник-главният изпълнителен директор на Европейската банкова федерация Себастиан де Брауер обяснява, че „идеята е до голяма степен да се насърчат гражданите да продължат да инвестират във финансови пазари за собственото си бъдеще и да диверсифицират, но също така и да получат по-добра възвръщаемост в дългосрочен план за пенсионирането си“. Това ще става при пълна свобода от страна на гражданите дали и къде да насочват парите си. По никакъв начин стратегията не предвижда автоматично изтегляне на пари от частни сметки. 

Освен това спестяванията и банковите депозити се считат за частна собственост, а тя според Конституцията на България е неприкосновена. 

Заради широкия отзвук в социалните мрежи Радан Кънев, евродепутат от „Демократи за силна България“, част от групата на Европейската народна партия, коментира темата във Фейсбук. В публикацията си той посочва, че „никой, никога, при никакви обстоятелства не е обсъждал срок на годност на спестяванията. Всеки може да държи колкото пари има в банка, за колкото дълго желае. И благодарение на ЕС, всички суми до 100 000 евро са гарантирани срещу фалит на банката”, пише Кънев. Евродепутатът допълва, че единственият документ, който е свързан с темата и е наскоро публикуван от ЕК, е т.нар. Savings and Investments Union communication, в който многократно се подчертава, че интеграцията на европейските финансови пазари, колкото и да е важна за икономиката на ЕС, зависи предимно от държавите-членки, а не от европейските институции”.

Евродепутатът от ГЕРБ Емил Радев също разпространи чрез партийния пресцентъра опровержение на думите на Лайкова. „Това категорично е фалшива новина! Определени политически сили спекулират с инициативата на Европейската комисия да се стимулират инвестициите и да се осигури по-широк достъп на гражданите до капиталовите пазари“, цитиран е да казва той на среща с представители на ГЕРБ. По думите му регулаторната рамка на ЕС цели да гарантира сигурността на личните спестявания, така че никой да не може да отнеме контрола на европейските граждани върху техните средства.

Умишлената дезинформационна кампания насажда страх и антиевропейски настроения. Те са особено вредни в момент, когато България се подготвя за последната решителна стъпка към пълната си интеграция в структурите на ЕС – присъединяването към еврозоната“, казва евродепутатът.

Ще отиват ли спестяванията на гражданите за отбрана?

Друго обвинение на Лайкова гласи, че ЕС ще инвестира спестяванията на хората във въоръжение без тяхното знание през Бялата книга за отбраната на ЕС. По-рано през март месец Европейската комисия представи своя стратегически документ, който очертава плана за повишаване на отбранителната готовност на ЕС до 2030 г., като отговаря на нарастващите заплахи в региона, особено след руската инвазия в Украйна през 2022 г. Проектът цели да мобилизира до 800 милиарда евро за инвестиции в отбраната. Това ще се случи като:

позволи използването на публично финансиране в отбраната на национално ниво;

представи нов инструмент, наречен SAFE (Сигурност и действие за Европа), който би могъл да осигури до 150 милиарда евро заеми за инвестиции в областта на отбраната; 

използва групата на Европейската инвестиционна банка и мобилизиране на частен капитал чрез ускоряване на Съюза за спестявания и инвестиции.

Както стана известно, инвестициите от страна на гражданите ще могат да се правят, както и досега, според личния им избор, като всеки запазва пълен контрол върху това в какво да вложи средствата си. 

Какво е цифровото евро? 

Цифровото евро, е проект на Европейската централна банка (ЕЦБ) за създаване на електронна форма на парите в брой. То представлява цифрова валута, емитирана от ЕЦБ, която ще бъде достъпна за гражданите и бизнеса в еврозоната. Дигиталното евро има за цел да допълни, а не да замести парите в брой, предоставяйки нова алтернатива за разплащания както онлайн, така и офлайн. Проектът е в подготвителен етап, който включва разработване на правилника и инфраструктурата за евентуалното емитиране на цифровото евро. Началото му бе дадено през ноември 2023 г., и се очаква да бъде финализиран в края на 2025 г. – тогава Управителният съвет ще вземе решение дали да се премине към следващ етап.

След като бъде въведено, потребителите ще имат достъп до дигиталното евро чрез електронен портфейл, който ще позволява плащания по всяко време и навсякъде в еврозоната. Цифровото евро е разработено така, че да функционира офлайн, както между отделни лица, така и във физически магазини. В тези случаи подробностите по транзакцията ще бъдат известни само на платеца и на получателя. При онлайн плащания в цифрово евро защитата на личните данни ще бъде приложена по такъв начин, че дори самата Евросистема – емитент и доставчик на платежната инфраструктура – няма да може да свърже пряко транзакциите с конкретни лица.

Защитата на данните за личните транзакции на гражданите е аспектът на цифровата валута, който буди най-големи опасения сред обществото. Именно тези опасения се използват и за умишлено провокиране на страхове и негативни нагласи. За да отговори на тревогите, проектът за цифровото евро обръща специално внимание на защитата на личната информация. Регламентът предвижда технологични гаранции за защита на данните от централно събиране. Според еврокомисаря по финансовата стабилност Марейд Макгинес, новата цифрова валута ще работи по начин, който няма да дава на ЕЦБ достъп до данни за самоличността на потребителите, извършващи транзакцията.

ЕК подчертава, че за разлика от съществуващите частни услуги за дигитални разплащания, цифровото евро ще осигури същото ниво на защита на личната информация като парите в брой и ще бъде достъпно за всички граждани, включително за тези, които нямат банкова сметка.

Проверено: 

Не е вярно, че ЕС иска да вземе спестяванията на гражданите, за да ги вложи във военната индустрия. ЕС не предвижда да има достъп до спестяванията на хората, а да ги насърчи да ги инвестират доброволно в европейските финансови пазари. Спестяванията и банковите депозити се считат за частна собственост, а тя е неприкосновена според Конституцията. Твърденията, че ЕС ще изземе спестяванията на гражданите чрез плана за превъоражаване на Европа или чрез въвеждането на цифрово евро, не отговарят на истината.

Видео: NOVA

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.