Проучване показва, че 40% от катастрофите у нас са заради лоша пътна организация и настилка
Проучване показва, че 40% от катастрофите са заради лоша пътна организация и настилка. Анализът е на Института по пътна безопасност.
В становището си ИПБ заключва, че 40% от всички катастрофи са причинени от неправилно възприятие на пътните условия от страна на шофьорите. Основна причина за това е липса или неправилна организация на движението, неравности по пътното платно, недостатъчно сцепление между гумите и асфалта и др.
Институтът коментира, че за 3 години АПИ е похарчила над 2,5 млрд. лв. за ремонт и поддръжка на пътища, но подобрение няма. Това е увеличение с близо десет пъти, без да е налице подобряване на пътната инфраструктура.

"Шефът на АПИ твърди, че пътищата не са били поддържани, защото нямало сключени договори за тази дейност. ИПБ извърши преглед и анализ на официални бюджетни данни за разходването на средства. В периода 2022-2023 година АПИ е похарчила рекордните 1,7 милиарда лева за текущ ремонт и поддръжка. За сравнение в периода 2019-2020 година агенцията е похарчила около 184 млн. лева за същата дейност. За миналата година са изразходвани 750 млн. лв. от заложени 1,7 млрд. лв.", посочват от ИПБ.
"Председателят на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев е в ръководството на агенцията от ноември 2023 г. Възниква въпросът как поверената му институция е похарчила близо 1 млрд. лв., без да е имала договори? Нещо повече, АПИ упорито продължава да работи в мъгла, като не публикува месечните си финансови отчети", отбелязват от ИПБ.
Институтът заключва, че администрацията на АПИ е некомпетентна да управлява ресурсите за поддръжка и ремонт на пътищата. Както и, че в АПИ е налице корупция.
"Не е възможно нито един държавен служител да бъде замесен в корупция за милиарди левове, без да бъде покровителстван от ПОЛИТИЦИТЕ. Проверка на ИПБ показва, че през целия период 2019-2025 година са сменени 7 управителни съвета на АПИ и почти нито един директор на дирекция в АПИ. Следователно политиците смятат, че служителите на АПИ са компетентни", сочи заключението на ИПБ.
"Сега действащият министър-председател Росен Желязков и неговото правителство имат възможност да променят изцяло системата за управление на пътищата в България и да създадат механизмите за прозрачно и ефективно разходване на ресурсите за ремонт и поддръжка на пътищата. В противен случай ще остане в историята като Мистър 20%", коментират от института.
Ставаме все по-често свидетели на пострадали и жертви по пътищата. Основен виновник за това са именно пътните условия в страната ни, или по-скоро липсата на такива. Дупките, неравностите, липсата на поддържка и маркировка отнеха невинни животи. Два милиарда и половина похарчени средства, а насреща няма нищо. Шофираме по все същите разбити пътища. Крайно врмеме е държавата да се загрижи за своите граждани и да изпълни дълга си към тях! Стига толкова убийства на пътя!
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!