Страните в ЕС са успели да намалят въглеродните емисии наполовина за 20 години
През 2024 г. Европейският съюз постигна значителен напредък в намаляването на емисиите на парникови газове, като отбеляза 5% спад спрямо 2023 г. и приблизително 50% намаление спрямо нивата от 2005 г. Тези резултати подчертават ефективността на Системата за търговия с емисии на ЕС (СТЕ) като ключов инструмент за декарбонизация на икономиката.
Енергийният сектор: Възобновяемите източници водят промяната
Най-значим принос за намаляването на емисиите има енергийният сектор, където емисиите от производството на електроенергия са намалели с 12% спрямо 2023 г. Това се дължи на увеличеното производство от възобновяеми енергийни източници с 8% и от ядрена енергия с 5%, съчетано с намалено производство от газ с 8% и от въглища с 15%. Особено впечатляващ е ръстът на слънчевата енергия с 19% и водната енергия, докато производството от вятър остава стабилно.
Промишлеността: Разнопосочни тенденции
Емисиите в енергоемката промишленост остават стабилни, но с различия между секторите. Производството на изкуствени торове увеличава емисиите си със 7% поради 6% ръст в производството, докато циментовият сектор отчита 5% спад в емисиите, съответстващ на свиване на производството с 5%.
Транспорт: Предизвикателства и нови участници
Емисиите от въздушния транспорт са се увеличили с около 15% спрямо 2023 г., отчасти поради разширения географски обхват на СТЕ. Морският транспорт за първи път докладва емисии в рамките на СТЕ, като към 1 април 2025 г. са отчетени около 72 млн. тона CO₂. Въпреки това, пълната оценка на тенденциите ще бъде възможна след приключване на събирането на данни.
Тези резултати подчертават напредъка на ЕС към целта за намаляване на емисиите с 62% до 2030 г., като акцентират върху ролята на възобновяемите енергийни източници и необходимостта от продължаващи усилия в секторите с по-бавен напредък.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!