100 години от най-кървавия атентат в българската история - този в църквата "Света Неделя"
На 16 април 1925 г. в 15:20 ч. църквата „Света Неделя“ в София става сцена на най-кървавия терористичен акт в българската история. По време на опелото на убития два дни по-рано генерал Константин Георгиев, взрив, поставен в купола на храма, отнема живота на 213 души и ранява над 500. Сред загиналите са 12 генерали, 15 полковници, 3 депутати, както и множество цивилни граждани, включително жени и деца
Атентатът е организиран от Военната организация на Българската комунистическа партия (БКП), която по това време е в нелегалност след неуспешното Септемврийско въстание през 1923 г. Целта е била да се елиминира политическият и военният елит на страната и да се предизвика хаос, който да улесни комунистическо въстание.
За да съберат целевата аудитория в храма, организаторите първо убиват генерал Георгиев, чийто погребален ритуал се очаква да привлече висши държавни и военни лица. С помощта на клисаря Петър Задгорски, атентаторите внасят 25 кг експлозив в тавана на църквата и го поставят над южния вход.
Цар Борис III, основна мишена на атентата, оцелява по случайност, тъй като присъства на друго погребение в същия ден. След атентата в страната е обявено военно положение, последвано от масови репресии срещу леви активисти и интелектуалци.
Днес, 100 години по-късно, атентатът в „Света Неделя“ остава болезнен спомен за това как политическото насилие може да разруши обществото. Паметта за жертвите и осъзнаването на уроците от миналото са от съществено значение, за да не се повтарят подобни трагедии.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!