До три-четири години участъците от автомагистрала „Хемус“ до Велико Търново трябва да бъдат завършени. Това заяви председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) инж. Александър Тодоров.
По думите му приоритет е завършването на отсечките до Велико Търново, включително лотове 2, 3, 4, 5 и 6, за да бъде облекчен трафикът в Северна България.
„За мен е важно да довършим тази магистрала, за да може да се пътува спокойно. В рамките на 3–4 години би трябвало да ги завършим, за да може наистина трафикът в Северна България да бъде облекчен“, заяви Тодоров в „Денят започва“.
Председателят на АПИ съобщи още, че агенцията подготвя нова стратегия за поддръжката на ограничителните системи по републиканската пътна мрежа. Идеята е ремонтите на пътищата и подмяната на мантинелите да бъдат обединени в едни и същи договори, вместо да се възлагат по отделни процедури.
Шишков: Плащанията по договори за мантинели са надвишени с 200 млн. лв. (видео)
Според него сегашната система води до забавяне на подмяната на ограничителните системи, тъй като договорите за тях често не съвпадат с тези за ремонт на пътищата.
„Нашата идея е договорите за текущ ремонт и поддържане да включват и ограничителните системи, така че да не се получават разминавания“, обясни той.
Тодоров съобщи, че процедурите за новите обществени поръчки за ограничителни системи, които са били обжалвани в Комисията за защита на конкуренцията, вече са прекратени, за да бъде приложен новият модел на възлагане.
По време на интервюто той коментира и дискусията дали металните мантинели да бъдат заменени с бетонни ограничители. По думите му няма универсално решение, тъй като двата вида системи имат различни характеристики.
„Бетонните ограничителни системи са твърди и не поглъщат енергията при удар. Основното предимство на стоманените е, че са деформируеми и намаляват въздействието върху водачите и пътниците“, посочи председателят на АПИ.
Тодоров заяви, че една от основните му задачи начело на агенцията е ускоряване на работата по инфраструктурните проекти и възстановяване на общественото доверие към институцията.
„С амбицията да придвижим напред и бързо, качествено всичките пътни обекти, които са в полза на обществото и гражданите. И най-вече да заличим петното върху институцията“, каза той.
По повод предстоящия одит на Сметната палата Тодоров увери, че АПИ ще окаже пълно съдействие на проверяващите органи.
„Ние съдействаме с всичко, което трябва да бъде подадено като информация, за да могат колегите да си свършат работата и да излязат резултатите безпристрастно оценени“, заяви той.
Според председателя на АПИ негативното обществено отношение към агенцията е резултат от години на недофинансиране и натрупани проблеми в пътната инфраструктура.
„Недофинансирането на пътната инфраструктура и най-вече на поддържането ѝ води до занижаване на експлоатационните показатели“, коментира Тодоров. По думите му републиканската пътна мрежа обхваща близо 20 000 километра пътища и около 4000 съоръжения, голяма част от които са изградени през 70-те и 80-те години на миналия век и днес са естествено амортизирани.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!