Около 4 милиарда лева годишно доплащат пациентите в болниците у нас. Доплащанията обаче невинаги са основателни, коментира управителят на Националната здравноосигурителна каса Дечо Дечев, цитиран от Mediapool.
СТРЯСКАЩИ ФАКТИ ЗА БЪЛГАРСКОТО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

По думите му в държавните и общинските болници се плаща под масата, а в частните - организирано, като се "измислят" различни допълнителни услуги. Дечев обясни проблема с неясната наредба, която определя какво трябва да покрива една клинична пътека. Тя допуска тълкувания на това какво трябва да се доплаща.
РАЗСЛЕДВАНЕ РАЗКРИ, ЧЕ ПАЦИЕНТИТЕ НЕ СЕ КАРАТ В НАЙ-БЛИЗКАТА БОЛНИЦА ПРИ СПЕШЕН СЛУЧАЙ (ВИДЕО)
"В частни болници за всеки леглоден се заплаща такса - започва от 70 лв. и завършва на 120 лв. в зависимост от стаята. Тоест, ако престоят е 5 дни - 5 по 100. Шапка за баня, малка паста за зъби, пластмасова четка за зъби и - 80 лв. Дадено е правото всеки да ценообразува", каза управителят на Здравната каса.

Дечев допълни, че причините за доплащанията в държавните болници са лошият мениджмънт и "затварянето на очите" при тези практики. Според него правилният подход е всичко, което не се покрива от клиничната пътека, да остане предмет на допълнителното здравно осигуряване.
Източник: Mediapool
Видео: БТВ
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!