България е осъдена да плати 550 млн. евро заради спирането на АЕЦ "Белене" (ВИДЕО)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
16.06.2016 9:50
49
0

България е осъдена да плати 550 милиона евро за спиране на строежа на АЕЦ "Белене". Това обяви на извънредна пресконференция министърът на енергетиката Теменужка Петкова, цитирана от Дарик.

 

Решението е на Арбитражния съд в Париж, което НЕК е получила късно снощи. Съдът е отсъдил половината от иска на "Атомстройекспорт". Арбитражът признава само оборудването, което реално е поръчала НЕК, но все пак не е било използвано, тъй като строежът беше прекратен. Другите искове, които бяха добавени от "Атомстройекспорт", са за пропуснати ползи и други разходи.

 

ПОЛИТИЧЕСКИ ТЕНИС

 

Срещу тези 550 млн. евро обаче НЕК ще придобие актив - именно оборудването, поръчано за площадката на "Белене". Какво точно е оборудването ще стане ясно на по-късен етап. Не е ясно и откъде ще вземем тези 550 млн. евро, за да се плати то.

 

АЕЦ ПАЗАР

 

В края на 2012 г. "Атомстройекспорт" заведе арбитражно дело срещу НЕК за 1 млрд. евро, по-късно променено на 1,2 млрд. евро, заради спирането на строежа на АЕЦ "Белене". Решението за спирането беше взето в края на 2012 г. от първия кабинет на премиера Бойко Борисов.

 

Видео: БГНЕС

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.