България ще започне да издава специални визи за "дигитални номади"

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
08.01.2026 7:36
184
0

България официално се включи в глобалната надпревара за привличане на дигитални номади, като започна да издава специализирани визи за пребиваване. Новият тип разрешение е с валидност една година и възможност за удължаване, като е насочен към граждани от страни извън Европейския съюз. Кандидатите се делят на три категории: служители на компании извън ЕИП и Швейцария, собственици или управители на чуждестранни фирми, и фрийлансъри с едногодишен опит в дистанционната работа. Условията обаче са строги – изисква се чисто съдебно досие, медицинска застраховка, адрес в България и доказан годишен доход от поне 27 550 евро (равностойността на 50 минимални заплати). Според прогнозите на BESCO, привличането на тези високоплатени специалисти може да влее над 15 млн. евро годишно в българската икономика. Страната ни вече е атрактивна дестинация заради ниските разходи за живот, добрата интернет инфраструктура и природата, като София заема престижното 25-о място в световните класации за номадски градове.

Коментарът на "Господарите"

Хубава работа, ама българска – така накратко можем да опишем новия опит на държавата да се прави на модерна технологична дестинация. Докато светът се чуди как да привлече дигиталните мозъци с облекчения, ние им залагаме капани от чиновнически изисквания и разходки по институциите, които отнемат по един месец. Иронично е да каниш „номад“ – символ на свободата и липсата на граници – и да го накараш да доказва „адресна регистрация“ и да вади документи от родния си Пакистан или Индия, докато се бори с нашата административна джунгла. А изискването за доход от близо 30 хиляди евро годишно звучи почти комично на фона на инфраструктурата, която предлагаме извън лъскавите коуъркинг пространства в центъра на София. Държавата потрива ръце за едни 15 милиона евро, но забравя, че дигиталните номади са бързи не само в програмирането, но и в бягството от държави, където виза „D“ означава „Донеси още един документ“. Ако искаме наистина да сме на картата, трябва да предложим нещо повече от евтина бира и планини – трябва ни дигитална администрация, а не визи, които се чакат по четири седмици на гише.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.