1 юли дойде, но с него не дойдоха обещаните безплатни лекарства за децата до 7 години. Това, което трябваше да е сериозна социална мярка с реално облекчение за българските семейства, се оказа поредната куха точка от държавния бюджет, гласуван с фанфари, но без план за изпълнение.
Още в началото на годината беше обявено, че от 1 юли 2025 г. лекарствата за остри инфекциозни заболявания при малки деца, включително антибиотици, ще станат безплатни. Мярката фигурира черно на бяло в бюджета на Здравната каса, а за нея са отделени 10 милиона лева. Само че днес родителите отново се оказаха сами пред аптечния щанд – защото реално промяната не може да влезе в сила.
Причината? Липса на подадени заявления от фармацевтичните компании, за да включат продуктите си в позитивния списък на касата. Управителят на НЗОК Петко Стефановски призна, че нито една фирма не е пожелала да участва в механизма. Не е ясно дали причината е в нормативната неуредица, в липсата на интерес, или просто в цялостната липса на държавен капацитет да организира нещо елементарно.
А междувременно списъкът с болестите, по които ще се отпускат безплатни лекарства – всичките 117 диагнози – е приет. Но само на хартия. Без договори с производителите, без реално включени продукти и без воля да се реши въпросът, парите в бюджета просто стоят, а децата – боледуват. Родителите плащат, аптеките продават, а държавата обещава за по-добри времена.
Дори и някой ден тази мярка да проработи, безплатни ще бъдат само най-евтините антибиотици. Тоест – ако лекар препоръча по-съвременен препарат, родителят пак ще плаща. Излиза, че държавната грижа е "помощ", която свършва, когато ти потрябва нещо реално.
Това не е прецедент. Помним и "безплатните зъбни протези" за пенсионери, които така и не стигнаха до тях. Биомаркерната диагностика за рак също чака някой да се сети как точно да бъде въведена.
А когато същата държава публикува с месец закъснение данните за бюджетното изпълнение и се оказва, че хазната вече е с дефицит от над 2.6 милиарда лева, въпросът не е защо няма безплатни лекарства. Въпросът е как още търпим да ни сервират обещания, гарнирани с бюрокрация и завършени с празна опаковка.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!