EК отлага забраната на руския петрол заради напрежението в Близкия изток

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
25.03.2026 11:41
251
0

Европейска комисия отлага представянето на законодателното предложение за пълна забрана на руския петрол в Европейски съюз, което първоначално трябваше да бъде внесено на 15 април. Причината са усложнените геополитически условия и ескалацията на напрежението в Близкия изток, довела до ръст в цените на петрола и газа.

Нещо необичайно: „Лукойл“ е на загуба за първи път от три десетилетия

Предложението не е отменено, като целта остава пълно прекратяване на вноса на руски петрол до края на 2027 годинаы пише БНТ. В момента почти целият внос вече е спрян заради санкциите срещу Русия, но Брюксел цели забраната да бъде закрепена законово, така че да остане в сила дори при евентуално мирно споразумение в Украйна и отпадане на санкциите.

По-рано председателят на Комисията Урсула фон дер Лайен предупреди, че връщането към руски енергоносители би било „стратегическа грешка“, която може да увеличи зависимостта и уязвимостта на Европа.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.