„Евровизия“ се завърна с грандиозно шоу за своето 70-о издание, а първият полуфинал във Виена събра милиони зрители пред екраните. Въпреки напрежението около участието на Израел и бойкота на няколко държави, музикалният конкурс стартира с много емоции, екстравагантни визии и оспорвана битка за място на финала.
На сцената в зала „Винер Щатхале“ се изявиха представители на 15 държави, като 10 от тях успяха да се класират за големия финал на 16 май. Сред продължаващите напред са фаворитите Гърция и Финландия, както и Белгия, Швеция, Молдова, Израел, Сърбия, Хърватия, Литва и Полша.
Германия и Италия също се появиха на сцената, но без участие в гласуването, тъй като вече са автоматично класирани за финала.
България ще бъде представена от DARA, която открива втория полуфинал на 14 май с песента „Bangaranga“. Певицата вече привлече вниманието с визия, вдъхновена от българските кукери, а пред британски медии заяви, че иска не просто добро класиране, а светът да обърне поглед към България и нейната култура.
Междувременно скандалите около конкурса продължават. Испания, Ирландия и Словения обявиха, че няма да излъчват „Евровизия“ заради участието на Израел. Исландия и Нидерландия също се дистанцираха от надпреварата, макар да запазиха телевизионното излъчване.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!