Годишните технически прегледи ще поскъпнат от юли заради новите еко стикери с чип (аудио)

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
06.04.2021 12:13
107
0

От 12 юли 2021 г. собствениците на всички автомобили, които успешно преминат годишния си технически преглед (ГТП) ще получават нов вид стикери за екологична група, съобщи по БНР директорът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация“ (ИААА) Бойко Рановски.

В София, както и в други големи градове и общини, в дни със замърсен атмосферен въздух, ще могат да се налагат ограничения за движение в определени зони на коли с по-ниска екологична категория.

Екологичните групи са 5. В петата са електрическите и хибридните, най-малко замърсяващите автомобили, обясни Рановски.

Групата се определя в зависимост от отделяните по време на ГТП емисии (на дизеловитте се измерва димността), годината на производство или еконормата на МПС. При монтирана газова уредба се проверява и тя.

В стикера ще бъде вграден чип с допълнителна информация за самия автомобил.

До края на годината ще има пряка връзка (в реално време) между компютрите на пунктовете за ГТП с информационната система на ИААА. Идеята и целта са свързани с намерението техническата изправност и екологичната група на проверявания автомобил да бъдат определяни от системата. Така ще се намали възможността за злоупотреба в самия пункт за ГТП, обясни още Бойко Рановски.

Източник: БНР

Снимки: БулФото

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.