Иран обвини Европа за атаките на САЩ и Израел

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
09.03.2026 17:32
1389
0

Иран обвини няколко европейски държави, сред които и Франция, че са допринесли за създаването на условия за атаките срещу страната, извършени от Израел и Съединени щати. Според Техеран именно тези действия са довели до ескалацията на конфликта и до започването на войната срещу Иран, пише БТА.

Обвиненията бяха отправени от говорителя на иранското външно министерство Есмаил Багаи по време на седмичната му пресконференция. Той заяви, че европейските държави са съдействали за създаването на политическа среда, която е позволила атаките да се случат.

По думите му вместо да настояват за спазване на международното право и да се противопоставят на действията на Вашингтон, европейските страни са подкрепили американската позиция. Багаи посочи като пример срещата на Съвета за сигурност на ООН, на която е била обсъдена възможността за възобновяване на санкции срещу Иран.

Според иранския дипломат комбинацията от тези политически решения е окуражила САЩ и Израел да продължат с военните действия. Той добави, че подобни действия, по думите му, водят до продължаване на конфликта и задълбочаване на напрежението в региона.

Изявлението идва на фона на продължаващата криза в Близкия изток и засиленото международно напрежение около конфликта между Иран, Израел и САЩ.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.