Изборните промени на хартия са ясни - дали обаче ще доведат до по-честен вот?

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
02.03.2026 10:17
117
0

На 25 февруари парламентът с гласовете на 123 депутати от ГЕРБ, ИТН, „Възраждане“, БСП и двама независими отхвърли първото вето на президента Илияна Йотова върху промени в Изборния кодекс. В петък промените бяха публикувани в „Държавен вестник“. Те са кратки – само 5 параграфа и касаят гласуването извън страната, пише Dir.

Ключовите изменения са: в държави извън ЕС могат да бъдат открити до 20 избирателни секции извън дипломатическите представителства, а създаването на многомандатен район извън страната е отложено за 1 януари 2028 г., със задна дата от 1 януари 2025 г. Това означава, че 4 мандата, които ЦИК вече бе определила за „чужбина“, се връщат обратно към районите Шумен, Разград, Търговище и Враца.

Започва приемът на документи за регистрация в поредните парламентарни избори (видео)

За изборите на 19 април се обсъжда и въпросът за „тъмните стаички“ – служебният премиер Андрей Гюров предложи стандартни паравани за всички секции, за да се гарантира честността на вота и да се предотвратят нарушения. ЦИК ще решава къде да има секции извън страната, базирайки се на подадените заявления, териториалното разпределение на българските общности и отдалечеността на секциите. За да бъде открита секция, трябва да има поне 40 подадени заявления за едно място.

От 2022 г. до днес въпросът с оборудването на секционните помещения остава на общините, а на изборите няма да има унифицирани паравани. Служебното правителство заяви готовност да подпомогне ЦИК с организация и финансово обезпечаване на стандартни паравани. Общественият съвет на комисията настоява за край на „креативните видове уж-паравани“ и за стандартизация на всички избирателни помещения.

Коментарът на "Господарите"

Изборни промени на крак в последния момент, целящи само и единствено изборите за пореден път да се компрометират, а цели групи активни българи да не получат възможност да се включат в тях. Ясно е какво се очаква - контролираният вот да вземе превес, а малкото останали реални гласове да бъдат пропуснати при броенето, защото машините отново са просто принтери, а властта е в химикалката на попълващите протоколите. Въпросът е дали ще го допуснем.

Гласувайте и бъдете активни в съблюдаването на вота от край до край - прекалено много хора имат интерес от компрометирането му!

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.