Изглежда свидетелката срещу кмета на Варна не е никак случайна

Изглежда свидетелката срещу кмета на Варна не е никак случайна

Всичко от Виктория Симеонова
Виктория Симеонова
09.07.2025 11:40
6494
0

Изглежда Пламенка Димитрова - свидетелката по разследването на Антикорупционната комисия срещу кмета на Варна Благомир Коцев, не е никак случайна. Освен управител на "Залива 47 - СП", тя е била в борда на директорите на ликвидираната "Българска кораборемонтна компания".

Обществените поръчки на "Залива 47 - СП" – сигналоподателката до КОНПИ срещу кмета Коцев са на обща стойност от 26 милиона само за няколко години по време на управлението на Иван Портних, показва справка в регистъра на Bird.bg. Е, как няма да боли, когато "мазното турско кафе от пазвата" на санкционирания по "Магнитски" Делян Пеевски пресъхне с падането на приближения му Портних. Това "истинско острие" на антикорупцията се появява и на снимка от архива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов:

Но да се върнем към обществената поръчка, станала причина за "свидетелствата" на Пламенка Димитрова

Детайлите, които Димитрова спомена в интервю за bTV, съвпадат с обявена процедура през юли от община Варна за приготвяне и доставка на готова храна ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни в общината. Поръчката е с прогнозна стойност 1.52 млн. лв., като в състезанието са се включили три дружества с оферти - "Залива 47-СП" АД, ЛФС ЕООД и "Корект груп кетъринг" ООД. Решението за класиране е взето през септември, като на първо място е класирана фирма "Корект груп кетъринг", а на второ - "Залива 47-СП". Втората фирма в класирането е обжалвала в КЗК, като производството е приключило през октомври и жалбата е оставена без уважение. Димитрова обжалва и във ВАС, ВАС определя, че "Корект груп" правилно печели конкурса. Тогава Димитрова съобщава в КПК, че ѝ е искан подкуп.  В крайна сметка договорът е сключен с "Корект груп кетъринг" през януари, като от документите става ясно, че тази фирма е представила оферта с по-ниски единични цени.  Критерият за възлагане на поръчката е най-ниска цена. При оценката на офертите се е стигнало до изискване на допълнителни доказателства заради предложена оферта от "Корект груп кетъринг" с над 20% по-благоприятна от останалите, но комисията е приела доводите на фирмата.  Тя обжалва решението във Върховния административен съд. Съдът потвърждава решението на КЗК и осъжда "Залива-47 СП" да плати съдебните разноски по делото.

След това обаче Пламенка Димитрова решава да се оплаче от рекет от кмета заради същата тази поръчка. А ефектът от оплакването идва доста по-късно - точно в деня, в който официално стана ясно, че влизаме в еврозоната.

Изборът на медия, пред която да говори

Интересно е и как точно bTV се оказва медията, в която да говори за "корупционния скандал" Пламенка Димитрова. Само преди дни стана ясно, че директор на отдел „Новини, актуални предавания и спорт“ става Асен Иванов. Между 2012 и 2017 г. Асен Иванов е бил част от екипа на финансираната от Корпоративна търговска банка (КТБ) телевизия ТВ7, а после за кратко е бил редактор в предаването на Люба Кулезич в BiT. И двете телевизии не съществуват от години.

Именно като служител на ТВ7 Иванов изкарва курс в CNN, след като мажоритарният собственик на КТБ Цветан Василев и изпълнителният директор на финансираната от банката телевизия Николай Бареков подписват договор за това с американския медиен гигант.

В ТВ7 Иванов беше известен като разследващ журналист и се издигна до изпълнителен продуцент на медията, която позиция заемаше до края на нейното съществуване.

Дали Асен Иванов има общо с решението на Пламенка Димитрова да говори пред bTV, както и с напоителните целенасочени материали за ареста на Благомир Коцев часове преди да има заповед за извършването на такъв, които медията публикува, по-скоро ще оставим на вас като въпрос и преценка. По-важното е, че виждаме как "следствени тайни" се развяват в национален ефир. И това някак напомня на друга история с кмет, "свидетел", който твърди, че са му искали подкуп, затвор и безброй спорни обстоятелства - Десислава Иванчева. Дано съдбата на Коцев не е толкова нелепа.

Коментарът на "Господарите"

Надяваме се и вярваме, че всички като общество заслужаваме да научим истината по този случай - без драматични разкази от измислени "свидетели", без мутренски изпълнения и подхвърляне на бележки по време на брифинги. Истината е важна и трябва да се научи. Както не е зле да се научи и защо действията на Антикорупционната комисия рядко се озовават при кметове, демонстриращи доста повече наглост и мащаб при грабежа на обществени поръчки, но някак избрани от листите на други партии и коалиции. Но това са просто инсинуации, нали така?!

 

 

 

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Още от Новини

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.