Известният български ММА боец Валентин Бенишев е бил арестуван в София след като нанесъл тежък побой на 23-годишен мъж. Инцидентът се е случил пред заведение в столичния квартал Студентски град. Според първоначалната информация, конфликтът е възникнал заради спор за паркиране. Бенишев е приел, че младият мъж му пречи, и след кратка размяна на реплики го нападнал с юмруци.
Пострадалият опитал да се защити, като извадил газов пистолет, но не го използвал. Въпреки това, Бенишев продължил агресията и му нанесъл сериозен побой, включително избиване на няколко зъба. Младежът е откаран в болница с опасност за живота, а на мястото е пристигнал полицейски екип, който задържал нападателя.
Валентин Бенишев е едно от най-популярните имена в българския ММА. Той е шампион по бойно самбо, с безупречен професионален рекорд от 19 победи и нито една загуба, като 13 от победите са постигнати чрез нокаут или технически нокаут. След период на възстановяване от контузии, през миналата година той направи успешно завръщане на ринга с победа и защита на титлата си в категория до 70 кг на състезание от веригата MAX FIGHT.
Случаят с Валентин Бенишев е поредното доказателство, че бойните спортове, макар и основани на дисциплина, стратегия и уважение, могат да се окажат опасни, когато техните представители загубят контрол извън ринга. Да си шампион означава не само да побеждаваш в клетката, а и да носиш отговорност за действията си в обществото. Агресията няма място по улиците, особено когато идва от човек, който е обучен да се бие – такъв човек носи още по-голяма морална и социална отговорност.
Насилието в цивилна среда не е проява на сила, а на слабост, на липса на самоконтрол и уважение към другия. То руши не само личната репутация на даден спортист, но и хвърля сянка върху цялото спортно общество, което се стреми да вдъхновява младите с примери на дисциплина, труд и честна игра.
Инциденти като този не трябва да бъдат замитани под килима, нито оправдавани с емоции или провокации. Те трябва да бъдат осъждани ясно – както от закона, така и от обществото, за да бъде ясно: силата трябва да служи за защита, не за насилие.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!