Лятото едва започна, а вече стотици населени места в Южна България са изправени пред водна криза, съобщава NOVA. В най-тежко засегнатите населени места дори няма изградена водопреносна мрежа. Причината е ниско ниво на подпочвените води, остаряла инфраструктура и нерешени проблеми с водоснабдяването от десетилетия.
В село Поройна, община Първомай, над 130 души се борят с пълно обезводняване. Жителите използват стогодишни кладенци, които вече не достигат водоносните слоеве.
„Кофата не стига дъното – няма вода, няма живот“, казват местни.
Хората се къпят с по една кофа вода, а питейна купуват от магазина – по над 20 лв. на седмица. Някои хора се редят с часове, за да си напълнят туби от минералните извори в съседни села.
Семейства с малки деца разчитат на водоноски, осигурени от общината, но те стигат за не повече от два дни. Заради кризата мнозина, решили да инвестират в къщи на село, се отказват, а дори кметският наместник продава имота си.
Община Първомай вече има проект за водоснабдяване, но първият пробен сондаж показва завишени стойности на естествен уран. Очакват се вторични проби, но реално решение за проблема засега няма.
В друго голямо село – Искра, с близо 2000 души население, от следващата седмица се въвежда воден режим. В горната част на селото чешмите ще текат само вечер. Предприети са опити за нови сондажи, но те също са неуспешни. Единствената надежда остава включването към водоизточник в село Червен, Асеновградско.
Местните язовири са пълни едва на 50-60%. От ВиК – Панагюрище призовават жителите да пестят вода и да я използват само за битови нужди, а не за миене на коли и поливане.
Всяко лято водна криза мъчи половин България, въпреки обещанията на властта. Поради някаква причина адекватни решения не се предприемат, а подмяната на ВиК мрежата постоянно се отлага, докато хората се чудят как да смогнат и се молят за дъжд.
След дни на безводие в Перник нова ВиК авария пилее вода по улиците на града (видео)
Хора от 44 населени места в ямболско протестират срещу безводието (видео)
Крайно време е държавата да изпълни ангажиментите към гражданите си и да се заеме с ВиК инфраструктурата в страната.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!