На последното си заседание за годината правителството в оставка взе стратегическо решение за мащабни парични вноски в капитала на три ключови държавни структури: „Иганово“ ЕАД, ДКК и ВМЗ-Сопот. Целта на това „наливане“ на средства е реализирането на съвместните проекти с германския оръжеен гигант Rheinmetall. Въпреки че решението е официално, кабинетът запази пълно мълчание относно точната сума на финансовите транзакции.
Къде отиват парите?
Инвестиционният план е разделен в две основни направления, които целят модернизация на родната отбранителна индустрия:
-
Проект „Иганово“: Новоучреденото държавно дружество ще получи капитал за закупуване на технологии, патенти и ноу-хау от Rheinmetall. Това е част от споразумението за изграждане на заводи за муниции и енергийни материали.
-
Смесено дружество „Райнметал-ВМЗ“: Средствата ще преминат през Държавната консолидационна компания (ДКК) към ВМЗ-Сопот. С тях заводът ще осигури своето 49-процентно дялово участие в новото акционерно дружество с германската компания (която ще притежава 51%). Основната цел е изграждането на нов завод за барут и боеприпаси.
Скритите цифри и бюджетните въпроси
Липсата на прозрачност за сумата буди въпроси, тъй като в проектобюджета за 2026 г. вече бяха заложени огромни ресурси за тези цели:
-
407 млн. евро за смесеното предприятие с Rheinmetall.
-
260 млн. евро за новото държавно дружество „Иганово“.
Остава неясно дали правителството е успяло да намери тези средства (или част от тях) в рамките на изтичащата 2025 г., за да ги осигури „изпреварващо“.
Коментар на „Господарите“
Българската военна индустрия очевидно е получила най-големия си „коледен подарък“ под формата на стотици милиони, но защо опаковката му е толкова непрозрачна? Да внасяш огромен капитал в държавни дружества в последния момент, без да назовеш цифрата, е типичен маниер на „миниране“ на следващия бюджет или опит за завършване на сделки „на тъмно“ точно преди смяната на властта.
Сътрудничеството с Rheinmetall е технологичен скок, който България чака от десетилетия, но милионите, които се изливат в ДКК – структура, която често е била наричана „черна дупка“ за държавни средства – винаги трябва да се наблюдават под лупа. Когато сумите се „спестяват“ в официалните съобщения, обикновено това е сигнал, че парите са толкова много, че биха предизвикали сериозни въпроси в обществото. Господари, ще следим Търговския регистър, защото там тайните на кабинета рано или късно ще излязат наяве.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!