Българите трябва да бъдат подготвени за плащания само в брой в новогодишната нощ, тъй като банковите системи ще пренастройват системите си към еврото. Поради това се очакват прекъсвания на онлайн услугите и проблеми с безкешовите плащания, което кара търговците да се готвят да изискват само физически пари. Асоциацията на банките в България предупреди, че банковата система ще преминава технически от левове в евро в периода от 31 декември до 2 януари, като се очакват прекъсвания на Нова година от 21:00 ч. до 01:00 ч. след полунощ.
Русенският съюз на хотелиерите и ресторантьорите организирано предупреди клиентите си за това, като обяви, че стриктно ще се спазва практиката с пълно предварително плащане на кувертите, а допълнителната консумация ще бъде само в брой. Причината е не само очакваното спиране на банкоматите и картовите системи, но и липсата на "спусната информация за осчетоводяването" на прехода. Проверка на "Сега" показа, че "кешова подготовка" тече и в други фирми, като магазини и таксиметрови компании. От 1 януари 2026 г. всички плащания ще се извършват само в евро, като и банкоматите ще разпространяват само европейската валута.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!