Четирима астронавти от мисията Crew-11 се завърнаха предсрочно и успешно на Земята след решение за извънредно прекратяване на полета заради здравословен проблем, засягащ един от членовете на екипажа. Случаят се определя като безпрецедентна медицинска евакуация за НАСА, тъй като досега агенцията не е извършвала подобно прибиране от орбита по медицински причини, пише Булевард България.
Екипажът на Crew-11 включва астронавтите на NASA Майк Финке и Зена Кардман, японския астронавт Кимия Юи от JAXA, както и руския космонавт Олег Платонов от Роскосмос. Въпреки че медицинският проблем засяга само един астронавт, капсулата е проектирана като „спасителна лодка“ и налага целият екипаж да се върне заедно.
Към момента НАСА не разкрива самоличността на засегнатия астронавт, нито конкретни детайли за състоянието му. Известно е единствено, че не става дума за травма, а за медицински проблем, свързан с пребиваването в условия на микрогравитация, който изисква по-широк набор от диагностични изследвания, налични на Земята. Това потвърди главният медицински директор на агенцията д-р Джеймс Полк.
Welcome home, Crew-11! At 3:41am ET (0841 UTC), the @SpaceX Dragon spacecraft splashed down off the coast of San Diego, California. pic.twitter.com/8LFpdKwizc
— NASA (@NASA) January 15, 2026
Завръщането от орбита е един от най-рисковите етапи на всяка космическа мисия. При навлизането в атмосферата капсулата достига скорости над 22 пъти скоростта на звука, а температурата на корпуса надхвърля 1900°C. Астронавтите са подложени и на натоварване над пет пъти земното притегляне, което оказва сериозно влияние върху организма.
След около 10-часов полет от Международната космическа станция капсулата Crew Dragon на SpaceX се приводни успешно в Тихия океан край бреговете на Калифорния. Астронавтите бяха изведени с носилки – стандартна процедура след престой в космоса, тъй като тялото се нуждае от време за адаптация към земното притегляне. Един от тях обаче ще бъде транспортиран в болница за допълнителни изследвания, което не е стандартна практика при завръщане от орбита.
На борда на Международна космическа станция остават трима души – двамата руски космонавти Сергей Куд-Сверчков и Сергей Микаев, както и астронавтът на НАСА Крис Уилямс, който е на станцията по силата на споразумението за съвместни полети между САЩ и Русия.
Решението за преждевременното завръщане беше обявено миналата седмица, след като НАСА отмени планирана космическа разходка.
„Искаме да използваме всички налични ресурси на Земята, за да осигурим възможно най-добрата медицинска грижа“, заяви говорителката на НАСА Леа Чешиър, подчертавайки, че агенцията поддържа готовност чрез партньорства с болници в близост до зоните за приводняване.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!