От 7 септември влязоха в сила нови правила за електрическите тротинетки, които създават правен абсурд: задължават застраховка "Гражданска отговорност", но не съществува механизъм за регистрация, необходим за самата застраховка, пише NOVА.
Жена е била пометена от тротинетка, докато върви по тротоар в Пловдив (видео)
Според новите разпоредби регистрацията вече не е ангажимент на КАТ, а на общините. Но 265-те общини в страната не разполагат с нужния софтуер, нормативна база или техническа готовност да извършват регистрация. Така се създава ситуация, при която водачите на тротинетки не могат да се движат легално – застраховка не може да се издаде без регистрация, а регистрация не може да се направи.
Приеха окончателно промените в Закона за движение по пътищата
Владислав Стоицов от Българската асоциация за електромобилност подчерта, че в момента няма нито една регистрирана тротинетка. „Хората, използващи електрически тротинетки, се поставят в параграф 22“, заяви той. Освен това има неясноти и около понятия като "тъмни часове на денонощието", които остават необяснени в закона.
Асоциацията води разговори с институциите и очаква промени в нормативната уредба, като междувременно призовава гражданите към спокойствие.
Силно се надяваме, че новите мерки за електрическите тротинетки няма да се окажат проформа без реална възможност за прилагане. Ако проблемите с липсата на регистрационен механизъм и ясна нормативна база не бъдат решени бързо, съществува реална опасност правилата да останат на хартия или да отпаднат напълно след няколко години заради юридическа невъзможност за прилагане.
За да коментираш, трябва да влезеш
Вход / Регистрацияв профила си или да се регистрираш!