Одобриха въвеждането на еднодневна винетка за леки автомобили

Одобриха въвеждането на еднодневна винетка за леки автомобили

Всичко от Gospodari.com
Gospodari.com
24.07.2025 10:01
747
0

С промени, гласувани на второ четене, парламентът въведе еднодневни винетки за леки автомобили до 3,5 тона, които ще влязат в сила до 6 месеца след обнародването в Държавен вестник, съобщава OFFNews.

Одобрени бяха и нови правила за тол таксите, които вече ще се определят по-детайлно – според техническите характеристики на пътищата, екологичните показатели на превозните средства, както и CO2 емисии.

На вниманието на шофьори: Неофициални сайтове за винетки мамят с цени и допълнителни такси

Камерите на тол системата и общинските власти вече ще могат да следят средна скорост по определени участъци и да издават автоматични глоби, като доказателствата ще включват снимки и видеозаписи.

Приети са и текстове, които позволяват необозначени патрулки с униформени полицаи да осъществяват контрол на пътя и да санкционират при опасни нарушения. Новите мерки предвиждат също по-високи глоби за сериозни нарушения – до 1200 лв. при превишена скорост с над 40 км/ч извън населено място, като се предвижда и временно отнемане на шофьорска книжка.

От 2025 г. технически преглед на автомобил няма да може да бъде преминаван, ако има неплатени глоби по електронни фишове.

Държавната агенция по пътна безопасност ще внася на всеки 6 месеца доклад в парламента за състоянието на безопасността по пътищата.

 

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.